Tallinn

Tallinn w pigułce

Kraj
Estonia
Liczba ludności
390107
Powierzchnia
159,2 km2
Nr. kierunkowy
Współrzędne
N:59.436961
E:24.753575
Herb
Herb Tallinna

Co warto zobaczyć w Tallinnie?

Tallinn to stolica Estonii leżąca nad Morzem Bałtyckim. Ze względu na swoje położenie jest ważnym portem morskim.

Już w X wieku Tallinn był znaczącym ośrodkiem gospodarczym. Dawna nazwa miasta – Kaluri po raz pierwszy pojawiła się w 1223 roku. W języku estońskim i fińskim Tallinn oznacza miasto duńskie lub w innym tłumaczeniu miasto rolnicze. W swojej historii nosił nazwy Rewal i Lindanisa. Obecna nazwa obowiązuje od 1918 roku. Na przestrzeni wieków miasto było w rękach Duńczyków, Zakonu Krzyżackiego, Szwedów i Rosjan.

Tallinn należy do najchętniej odwiedzanych stolic europejskich. W 2011 roku miasto otrzymało nazwę Europejskiej Stolicy Kultury. Do jego głównych atrakcji należy wpisane na listę światowego kulturowego dziedzictwa ludzkości UNESCO – Stare Miasto z zachowanymi do dnia dzisiejszego średniowiecznymi murami obronnymi, liczne kościoły protestanckie, w tym sławny sobór Aleksandra Newskiego czy Zamek Toompea. Do tego tutejszy ogród botaniczny i zoo na pewno zainteresuje młodszych podróżników.

Brukowane uliczki, stare kupieckie domy oraz wiele atrakcji sprawia, że Tallinn jest uroczym miejscem, które warto odwiedzić.

Zgłoś błąd

Dzielnice Tallinna

Atrakcje turystyczne i zabytki w Tallinnie

W okolicy Tallinna

Miasta w pobliżu Tallinna

Tallinn - galeria zdjęć

Tallinn w pigułce

Kraj
Estonia
Podział administracyjny
Do zrobienia
Liczba ludności
390107
Powierzchnia
159,2 km2
Nr. kierunkowy
Współrzędne
N:59.436961
E:24.753575

Tallinn - więcej informacji