Estonia

Estonia w pigułce

Flaga Estonii
Oficjalna nazwa Republika Estońska (Eesti, Eesti Vabariik)
Stolica
Tallinn
Waluta
1 euro = 100 eurocentów (EUR, €)
Język
estoński, język używany: estoński, rosyjski
Liczba ludności
1 286 540
Powierzchnia
45 226m2
Religia
dominująca: luteranizm
Ustrój
republika parlamentarna
Najtańsze bilety lotnicze w sieci Kup teraz
Wycieczki do Estonii Hotele w Estonii

Dlaczego warto zwiedzać i podróżować w Estonii?
Jakie atrakcie warto zobaczyć?

Estonia jest najmniejszym państwem położonym nad Morzem Bałtyckim. Leży w sąsiedztwie Łotwy i Rosji. Poprzez Zatokę Fińską sąsiaduje z Finlandią. Jest to jeden z młodszych krajów europejskich – utworzony został po pierwszej wojnie światowej jako demokratyczny kraj w okresie kiedy Polska odzyskiwała niepodległość, zaś inne narody tego regionu mogły cieszyć się również nowo utworzonymi państwami. Jednakże, podobnie jak w innych krajach, także i tu szybko doszło do przewrotu, który miał na celu wprowadzenie dyktatury wojskowej. Po II wojnie światowej Estonia znalazła się w grupie państw, na które wpływ miał Związek Radziecki.

Obecnie Estonia jest członkiem Unii Europejskiej oraz NATO. Ciekawostką jest to, iż pomimo tego, że Estonia oficjalnie nie jest wymieniana wśród krajów skandynawskich to jej mieszkańcy mentalnie czują się Skandynawami. Ma to związek z tym, że w ciągu wielu stuleci tereny te podlegały wpływom szwedzkim oraz duńskim. O bliskich stosunkach ze Skandynawią świadczyć może również nazwa stolicy tego kraju – Tallin oznacza „Duńskie Miasto”.

Lecz nie tylko nazwy miast, czy mentalność ludzi może nasunąć skojarzenia z krajami skandynawskimi. Odwiedzając Estonię można zauważyć, iż tutejszy krajobraz jest niezwykle podobny do tego co można zobaczyć w Szwecji czy Finlandii. Naturalne środowisko Estonii zachwyca każdego, kto zawita w te strony. Mnogość jezior, liczne rezerwaty przyrody oraz parki narodowe rozmieszczone są na terenie całego kraju, co powoduje, że tereny znajdujące się poza większymi miastami sprawiają wrażenie dzikich i surowych.

Estonia to także wspaniałe wybrzeże, wzdłuż którego położonych jest 1500 wysp, które wchodzą w skład Archipelagu Monsundzkiego. Turyści chętnie wybierają ten region kraju na wypoczynek z uwagi na nieziemskie widoki – znajdujące się tu wapienne klify w połączeniu z wiatrakami czy średniowiecznymi budowlami pozostawiają niezatarte wspomnienia. Największą wyspą jest Saaremaa, na której warto zobaczyć Zamek Kuresaare oraz jezioro Kaali, które powstało w wyniku upadku meteorytu. Inną wyspą wartą zobaczenia jest Hiuma, której znakiem charakterystycznym są latarnie morskie. Znajduje się na niej również mnóstwo plaż.

Jednakże nie tylko estońska przyroda sprawia, że jest to ciekawy dla turystów kraj. Tutejsze zabytki niejednokrotnie wpisane są na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Stolica Estonii – Tallin jest miastem w całości wpisanym na tą listę. Inne miasta, które trzeba wpisać na listę miejsc do zwiedzenia w Estonii to między innymi Narwa, gdzie znajduje się zamek narwiański, a także Tartu nazywane Atenami Północy. Tartu jest częścią Europejskiego Szlaku Gotyku Ceglanego.

Zgłoś błąd

Regiony w Estonii

Miasta w Estonii

Atrakcje turystyczne i zabytki w Estonii

Estonia - galeria zdjęć

Estonia w pigułce

Estonia
Oficjalna nazwa Republika Estońska (Eesti, Eesti Vabariik)
Stolica
Tallinn
Waluta
1 euro = 100 eurocentów (EUR, €)
Język
estoński, język używany: estoński, rosyjski
Liczba ludności
1286540
Powierzchnia
452262
Religia
dominująca: luteranizm
Ustrój
republika parlamentarna

Estonia - więcej informacji