Estonia

Estonia w pigułce

Flaga Estonii
Oficjalna nazwa Republika Estońska (Eesti, Eesti Vabariik)
Stolica
Tallinn
Waluta
1 euro = 100 eurocentów (EUR, €)
Język
estoński, język używany: estoński, rosyjski
Liczba ludności
1 286 540
Powierzchnia
45 226m2
Religia
dominująca: luteranizm
Ustrój
republika parlamentarna
Najtańsze bilety lotnicze w sieci Kup teraz
Wycieczki do Estonii Hotele w Estonii

Zdrowie & Bezpieczeństwo w Estonii

Zalecane szczepienia

Jest kilka szczepień, które zaleca się osobom chcącym wyjechać do Estonii. Zalicza się do nich szczepienie przeciwko wirusowemu zapaleniu wątroby typu A i typu B (WZW A i WZWB), tężcowi i błonicy. Dodatkowo wskazane jest szczepienie na kleszczowe zapalenie mózgu z uwagi na to, że Estonia należy do krajów o podwyższonym ryzyku zachorowania na odkleszczowe choroby. Doraźnie konieczne mogą okazać się szczepienia przeciwko wściekliźnie.

Lekarstwa i kosmetyki do zabrania

Z uwagi na brak zagrożenia sanitarno-epidemiologicznego nie ma specjalnych wskazań co do tego, jakie leki trzeba ze sobą zabrać. Jednakże do swojej apteczki warto włożyć (oprócz leków przyjmowanych stale w przypadku choroby przewlekłej) leki przeciwbólowe i przeciwzapalne, przeciwbiegunkowe, preparat do odkażania skóry, opatrunki. Dobrze też zabrać ze sobą środki odstraszające owady.
Należy oczywiście pamiętać o tym, że Estonia jest chłodniejszym krajem niż Polska, dlatego też konieczne jest ciepłe ubranie oraz stroje chroniące przed deszczem i wiatrem, gdyż nawet w lecie może być tu dość zimno.

Choroby zakaźne

Największe ryzyko zachorowania wiąże się z boreliozą i innymi chorobami roznoszonymi przez kleszcze.

Zagrożenia i niebezpieczeństwa

Estonia jest stosunkowo bezpiecznym krajem – pod tym względem porównywalnym z Polską. Na największe niebezpieczeństwo narażone są osoby podróżujące samotnie po miastach, osoby po spożyciu alkoholu. Najczęściej dochodzi do kradzieży pieniędzy, dokumentów, rzadziej do pobić.

Insekty

W Estonii najbardziej trzeba uważać na kleszcze. Bardzo uciążliwe mogą okazać się także komary, szczególnie na terenach położonych blisko jezior i w lasach.

Opieka medyczna

Jeżeli posiadamy podstawowe ubezpieczenie zdrowotne, to będąc w Estonii możemy skorzystać z tamtejszej służby medycznej w nagłych przypadkach. Karta EKUZ, którą otrzymujemy w odpowiednim oddziale NFZ uprawnia do korzystania z usług medycznych w zakresie podstawowym, dlatego też, aby uniknąć niemiłych niespodzianek warto wykupić dodatkowe ubezpieczenie, które pokryje koszty leczenia. Dodatkowe ubezpieczenie w zależności od tego na jaką opcję się zdecydujemy może pokryć koszty leczenia w szerszym zakresie, koszt leczenia w prywatnych placówkach (szpitalach i klinikach), jak również koszty transportu do kraju specjalistycznym pojazdem medycznym. Dodatkowo dobrze jest mieć wykupione ubezpieczenie następstw nieszczęśliwych wypadków (NNW).

Podróżowanie z dzieckiem

Podróżowanie po Estonii z dziećmi nie nastarcza wielu problemów. Należy przede wszystkim pamiętać, że dziecko musi mieć wyrobiony paszport. Na podróż lepiej wybrać się w miesiącach letnich – czerwiec, lipiec, z uwagi na to, że jest to najcieplejszy okres oraz czas tak zwanych białych nocy. Zima nie jest zalecanym okresem, gdyż przeważnie jest bardzo śnieżna, co utrudnia przemieszczanie się. Pamiętać też trzeba o zabraniu odpowiedniego odzienia dla dzieci, gdyż nawet w lecie jest tu dość chłodno.

Zgłoś błąd

Estonia w pigułce

Zdrowie & Bezpieczeństwo
Oficjalna nazwa Republika Estońska (Eesti, Eesti Vabariik)
Stolica
Tallinn
Waluta
1 euro = 100 eurocentów (EUR, €)
Język
estoński, język używany: estoński, rosyjski
Liczba ludności
1286540
Powierzchnia
452262
Religia
dominująca: luteranizm
Ustrój
republika parlamentarna

Estonia - więcej informacji