Estonia

Estonia w pigułce

Flaga Estonii
Oficjalna nazwa Republika Estońska (Eesti, Eesti Vabariik)
Stolica
Tallinn
Waluta
1 euro = 100 eurocentów (EUR, €)
Język
estoński, język używany: estoński, rosyjski
Liczba ludności
1 286 540
Powierzchnia
45 226m2
Religia
dominująca: luteranizm
Ustrój
republika parlamentarna
Najtańsze bilety lotnicze w sieci Kup teraz
Wycieczki do Estonii Hotele w Estonii

Komunikacja & środki lokomocji w Estonii

Samoloty

Na terenie Estonii samolotem można dolecieć z Tallina na wyspy (Hiiumaa, Saaremaa i Kihny) oraz do Tartu. Loty na wyspy odbywają się codziennie i obsługiwane są przez Avies i Estonian Airways. Lotniska międzynarodowe znajduję się w Tallinie oraz Tartu.

Samochody

Do poruszania się samochodem po Estonii wystarczy polskie prawo jazdy. Koniecznie pamiętać trzeba o tym, że jeśli wybieramy się nie swoim samochodem to musimy posiadać pełnomocnictwo właściciela, albo umowę leasingową (jeśli samochód jest w leasingu). W wielu miastach ustawione są parkometry, do których opłatę wnosi się poprzez telefon komórkowy. Na każdym z parkometrów są instrukcje w języku angielskim.

W Estonii surowo traktuje się przewinienia kierowców. Obowiązuje zasada „zero tolerancji”, dlatego warto pamiętać o kilku zasadach, których należy przestrzegać. Podobnie jak w Polsce nie można rozmawiać w czasie jazdy przez telefon komórkowy, chyba że posiada się odpowiednie urządzenia nagłaśniające. Ograniczenia prędkości to – 50 km/h w terenie zabudowany, poza terenem zabudowanym 90 km/h. Nawet minimalne przekroczenie prędkości karane jest surowymi mandatami. Najwyższe kary wahają się w granicach tysiąca Euro. Wszystkie osoby przebywające w samochodzie mają obowiązek zapinania pasów bezpieczeństwa. Dzieci do 3 lat muszą być przewożone w fotelikach montowanych tyłem do kierunku jazdy na fotelu pasażera obok kierowcy. Do 12 roku życia mogą podróżować na fotelu obok kierowcy jeśli są umieszczone w foteliku lub podkładce.

Istotną kwestią jest to, że w Estonii obowiązuje całkowity zakaz jazdy po spożyciu alkoholu, czyli limit wynosi 0,0 promila w wydychanym powietrzu, ale i we krwi. Podobnie jak w Polsce należy przez całą dobę mieć włączone światła mijania.

Łodzie

Największe wyspy takie jak Saaremaa, Muhu czy Hiiumaa utrzymują stałe połączenia rejsowe z lądem. Na większość wysp można dostać się małymi łodziami w celu podziwiania tamtejszej fauny i flory. Najwięcej połączeń rejsowych jest w czasie lata, kiedy to Estonię odwiedzają licznie turyści.

Autobusy

W większych estońskich miastach funkcjonuje komunikacja miejska, której koszt waha się w przedziale od 1 do 3 Euro za godzinę. Do większości miast można także dostać się autobusami obsługującymi trasy międzymiastowe. Nawet w bardzo małych miejscowościach znajdują się dworce autobusowe. Planując podróż autobusem warto bilet zarezerwować wcześniej, zwłaszcza w okresie letnim. Do wyboru mamy autokary albo minibusy.

Istotną rzeczą jest to, że w Estonii nie sprzedaje się jednocześnie biletów powrotnych.

Busy można zatrzymać w każdym miejscu i w każdym miejscu z nich wysiąść. Jeśli chodzi o komunikację miejską to najbardziej opłaca się kupienie karty turystycznej, która pozwala na nieograniczone przejazdy komunikacją miejską a także darmowy wstęp do muzeów.

Taksówki

Podróżowanie po Estonii taksówką jest stosunkowo tanie. Zgodnie z obowiązującymi przepisami każdy samochód pełniący funkcję taksówki musi posiadać na szybie cennik w języku estońskim i angielskim. Każdy taksówkarz ma obowiązek wystawienia rachunku o ile pasażer go zażąda.

Pociągi

Pociągi kursują zarówno po kraju jak i na trasach międzynarodowych (jeżdżą do Moskwy i do Petersburga). W okolicach Tallina kursują pociągi elektryczne. W dalsze trasy wyruszymy pociągiem spalinowym.

Zgłoś błąd

Estonia w pigułce

Komunikacja
Oficjalna nazwa Republika Estońska (Eesti, Eesti Vabariik)
Stolica
Tallinn
Waluta
1 euro = 100 eurocentów (EUR, €)
Język
estoński, język używany: estoński, rosyjski
Liczba ludności
1286540
Powierzchnia
452262
Religia
dominująca: luteranizm
Ustrój
republika parlamentarna

Estonia - więcej informacji