8 najciekawszych, opuszczonych wysp Arktyki

#2. Edgeoya, Svalbard, Norwegia

Edgeoya, czasami nazywana również Wyspą Brzegową, to niezamieszkały teren Norwegii, znajdujący się w południowo-wschodniej części archipelagu Svalbard, stanowiąc jednocześnie jedną z największych jego części.
Po raz pierwszy odkryta została przez wielorybników, którzy wypuszczali się tutaj w okolicach XVII wieku. Wiele śladów wskazuje jednak na to, że już wcześniej była dobrze znana Pomorsom – wędrownym myśliwym z północnej Rosji.
Pomorsi zlokalizowali tutaj wiele stacji łowieckich i z części z nich korzystali jeszcze w XIX stuleciu. Pod koniec tego samego wieku, Edgeoya stała się również niezwykle ważną wyspą dla norweskich traperów, którzy poszukiwali tutaj niedźwiedzi polarnych, na które polowali.
Po raz ostatni, ludzie odwiedzili na dłuższy okres wyspę w roku 1904, kiedy Szwecko-Rosyjska ekspedycja Arc-de-Meridian posiadała tutaj swoje stacje badawcze. Do ekspedycji dołączyli się również holenderscy biolodzy w 1960 roku, prowadząc badania na temat tutejszej zwierzyny. Po kilku latach stacje zostały całkowicie opuszczone.

Edgeoya, Svalbard, Norwegia
Autor: Lars H. Smedsrud, Licencja: CC-BY-SA


Podobne ciekawostki