6 powodów, dla których warto pojechać na Tasmanię

Tasmania położona jest na południowo-wschodnim wybrzeżu Australii. Otaczają ją wody Oceanu Indyjskiego i Morza Tasmana. Od Czerwonego Lądu oddzielona jest Cieśniną Bassa. To najmniejszy stan Związku Australijskiego, a jej stolicą jest miasto o nazwie Hobart. Warto dodać, że wszystkie główne ośrodki miejskie leżą na obrzeżach Tasmanii, ponieważ środkową jej część zajmują góry.

Pierwotnie zamieszkiwali ja Aborygeni tasmańscy (tzw. czarna wojna sprawiła, że wyginęli wszyscy rdzenni mieszkańcy wyspy). Odkryli ją w 1642 roku Europejczycy. Pierwszy do lądu dotarł Holender Abel Janszoon Tasman, który pracował dla gubernatora van Diemena. To właśnie jego nazwiskiem została początkowo nazwa wyspa. Do 1856 roku nosiła nazwę Ziemi van Diemena. Dopiero od tej daty obowiązuje znana dziś nam nazwa Tasmania.

Tasmania to również dawna kolonia karna, za którą wyspa służyła od połowy XIX wieku. Pozostałością po tzw. „Tasmanii więziennej” jest m.in. Port Arthur.

Na całym świecie Tasmania kojarzona jest zazwyczaj z diabłem tasmańskim, kolczatką i dziobakiem, czyli tutejszymi przedstawicielami świata zwierząt. Wyspa to także tutejsza wspaniała flora. Park Narodowy Dzikiej Zwierzyny Zachodnia Tasmania to jedyne takie miejsce na naszej planecie, w którym występuje dzika przyroda klimatu umiarkowanego półkuli południowej. Znajduje się tu również jeden z najpiękniejszych trekkingów świata – Overland Track.

Choć pełna uroku i niezwykle pięknej przyrody Tasmania jest rzadko obierana za cel wyprawy przez Europejczyków; za to jest częstym celem wakacyjnych wyjazdów Australijczyków.

#1. Diabeł tasmański

Oczywiście jeśli Tasmania to i diabeł tasmański, jeden z głównych symboli wyspy. Żyje ok. 6 lat. Dorosły przedstawiciel tego gatunku może osiągnąć 80 cm długości oraz 10 kg wagi. W biegu osiąga prędkość 13 km/h. Jest największym torbaczem drapieżnym, który żywi się przede wszystkim padliną. Diabły tasmańskie najbardziej upodobały sobie za dom lasy, w których najczęściej można je spotkać. Aktywne są głównie w nocy. Od 2008 roku znajdują się na liście gatunków zagrożonych wyginięciem.

6 powodów, dla których warto pojechać na Tasmanię
Autor: variationblogr, Licencja: CC BY


Podobne ciekawostki

10 największych miast świata

Atrakcyjne miejsca pracy, prestiżowe uczelnie, możliwość korzystania z dobrze rozwiniętej sieci komunikacyjnej i najnowszych...
10 największych miast świata

7 niezwykłych miast USA

Stany Zjednoczone to jedno z największych, czwarte co do wielkości, państw świata. Zaraz po...
7 niezwykłych miast USA