5 największych skoczni narciarskich na świecie

Może nam się wydawać, że tak niedawno zakończył się sezon Pucharu Świata w skokach narciarskich, a tu przed nami kolejne emocjonujące miesiące zmagań najlepszych skoczków narciarskich na świecie. Rywalizować będą oni w wielu krajach, a także na odmiennych obiektach. Bez wątpienia jedną z idei skoków narciarskich było bicie kolejnych rekordów. Wobec tego budowano coraz to większe i nowsze obiekty, a także ulepszano style skoków. Obecnie dzięki stylowi V oraz skoczniom w Planicy i Vikersund, wszyscy oczekują przekroczenia magicznej granicy 250 metrów. A jeszcze w okresie międzywojennym bariera stu metrów wydawała się niemożliwa do osiągnięcia. Jednak z czasem pokonywano coraz to większe odległości, głownie ze względu na największe skocznie na świecie zwane mamutami. Powszechnie za skocznię mamucią przyjmuje się taką, której punkt konstrukcyjny stanowi minimum 170 metrów, a punkt sędziowski 185. Oto lista kilku największych skoczni narciarskich na świecie sklasyfikowanych według odległości najdłuższego skoku.

#5. Bad Mitterndorf – HS 200

Skocznia Kulm-Skiflugschanze zbudowana została w roku 1950. Podobnie, jak inne tego typu obiekty, na przestrzeni lat była kilkukrotnie modernizowana. Rekordzistą skoczni jest Gregor Schlierenzauer, który uzyskał na niej odległość 215,5 metra. Jest to jedyna na świecie w pełni naturalna skocznia mamucia.

5 największych skoczni narciarskich na świecie
Autor: Taxiarchos228, Licencja: CC BY


Podobne ciekawostki

Mikronacje

Mikronacja, a właściwie słuszniejsza jest angielska nazwa „micronation”, to pojęcie określające niewielkie terytorium, które...
Mikronacje