11 miejsc, które powinieneś odwiedzić w trakcie pobytu w Budapeszcie

Budapeszt uznawany jest za jedną z najpiękniejszych stolic. Fascynuje za dnia i nocą. Przyciąga tłumy turystów spragnionych ujrzenia zachowanego tu niepowtarzalnego dziedzictwa architektonicznego minionych wieków. Według oficjalnych danych odwiedza go każdego roku prawie 6 mln osób.

O Budapeszcie można powiedzieć, że to miasto, które zatrzymało się w czasie. Odnajdziemy tu ślady budynków i twierdzy rzymskiej, pomniki secesji czy zabytki barokowe i gotyckie oraz tureckie. Spacerując tutejszymi ulicami poczuć można ducha dawnych czasów.

23 dzielnice, górzysta Buda (prawy brzeg Dunaju), równinny Peszt (lewa strona Dunaju), 3 wysypy (Óbudai, Małgorzaty i Csepel) oraz 10 mostów (w tym 2 kolejowe).

Ważnym punktem w trakcie zwiedzania miasta są tutejsze kościoły. Większość z nich reprezentuje styl barokowy lub klasycystyczny. Osoby zainteresowane nimi odnajdą tu także te gotyckie, romańskie i mauretańskie.

To również miasto kąpielisk leczniczych. Znajdują się tutaj pozostałości z kąpielisk rzymskich (II wiek), które rozwinięto w okresie okupacji tureckiej (XVI-XVII wiek). Rudas, Rác, Király i Császár to perełki tureckiego budownictwa, kąpieliska, które mogą być dla wielu przyjezdnych wspaniałym pomysłem na spędzenie czasu w Budapeszcie.

Miłośnicy mody i zakupów powinni pojawić się przy ulicy Franciszka Deaka (Deak Ferenc). To tu znajduje się budapeszteńskie centrum mody.

Wielbiciele staroci muszą udać się na Falk Miksa w pobliżu Mostu Małgorzaty. Jest to ulica przedmiotów sztuki. Mieści się tu ponad 20 sklepów, w których znaleźć można niepowtarzalne starocie.

Na początek, w środku lub zakończenie każdego dnia warto wybrać się na spacer. Budapeszt jest jedną z najbardziej zielonych stolic. Góry budańskie, Wyspa Małgorzaty i parki po stronie peszteńskiej sprawiają, że można zakochać się w tym mieście.

#1. Zamek Królewski (Budavári Palota, Vár)

Znajduje się w samym sercu miasta, w Dzielnicy Zamkowej, która jest jego pradawnym centrum oraz najważniejszym zespołem zabytkowym Budapesztu. Zamek Królewski to jeden z symboli nie tylko tego miasta, ale i Węgier. Jest to kompleks budynków pałacowych na Wzgórzu Zamkowym. Charakteryzuje go barokowy przepych oraz ogrom, które w połączeniu pobudzają wyobraźnię. Mieszkali tu Turcy i Habsburgowie oraz najwybitniejsi władcy Węgier. Od XIII do XX wieku zamek cierpiał z powodu ogni krzyżowych, podbojów i wojen. Mieści się tu siedziba Węgierskiej Galerii Narodowej, Muzeum Historii Budapesztu oraz Krajowa Biblioteka im. Széchenyi’ego.

11 miejsc, które powinieneś odwiedzić w trakcie pobytu w Budapeszcie
Autor: Alex E. Proimos, Licencja: CC BY


Podobne ciekawostki

Szlak Orlich Gniazd

Szlak Orlich Gniazd to jeden z najpopularniejszych szlaków turystycznych na południu Polski, który biegnie...
Szlak Orlich Gniazd