10 najbardziej znanych polskich podróżników

Podróże, dalekie wyprawy i odkrycia od zawsze pobudzały ludzką wyobraźnię. Afryka, Amazonka, Azja, bieguny, Mount Everest, podróże dookoła świata a nawet i te w kosmos – to kierunki, które dla wielu z nas są marzeniem i /lub jednym z podróżniczych celów.

Drogą lądową, morską lub powietrzną. W dzikie i nieprzyjazne dla człowieka zakątki Ziemi oraz do najbardziej znanych turystycznie miejsc świata. Z jednej strony niegościnna i zarazem piękna Alaska czy surowa Syberia, a z drugiej strony ciepłe i słoneczne kraje tropikalne i duszna Sahara. Przygoda, odkrywanie i poznawanie świata, zdobywanie szczytów górskich, żeglowanie przez bezpieczne i groźne akweny morskie lub błogie wylegiwanie się na plaży. Celów, miejsc i sposobów podróżowania jest wiele – wszystko zależy dokąd i po co chcemy dotrzeć.

Gdy myślimy o podróżach od razu przychodzą nam na myśl tak znane nazwiska jak: Krzysztof Kolumb, Ferdynand Magellan, Vasco da Gamma, Marco Polo, Amerigo Vespucci czy James Cook. Jednak na nich świat znanych i zasłużonych podróżników się nie kończy, na nich zaledwie się zaczyna. Wśród tych wielkich nazwisk warto przytoczyć znanego szczególnie starszemu pokoleniu Polaków – Pawła Edmunda Strzeleckiego. To od jego nazwiska w Australii nazwano pasmo górskie i dwa szczyty oraz jezioro, rzekę i miasteczko. Wspomnieć w tym miejscu należy również o międzynarodowej wyprawie z 1996 roku, która odkryła prawdziwe źródła Amazonki, a której to przewodził Polak – Jacek Pałkiewicz.

Poniżej przedstawiam ranking najbardziej znanych polskich podróżników.

#1. Wojciech Cejrowski

Tego nazwiska nie trzeba chyba nikomu przedstawiać. Podróżnik, dziennikarz radiowy, osobowość telewizyjna, fotograf, pisarz i publicysta, satyryk oraz krytyk muzyczny. Przez jednych uwielbiany, a przez innych znienawidzony. Jest członkiem elitarnego Królewskiego Towarzystwa Geograficznego w Londynie. Podróżując po świecie odwiedził łącznie 40 krajów na 6 kontynentach, w tym najchętniej podróżuje do Amazonii. W podróżach i komunikowaniu się z ludźmi na całym świecie pomaga mu biegła znajomość 3 języków (w mowie i piśmie). Warto dodać, że Wojciech Cejrowski posługuje się łącznie 6 językami. Ponadto potrafi imitować lokalne akcenty. Najbardziej znany z takich programów telewizyjnych, jak: „WC Kwadrans”, „Z kamerą wśród ludzi”, „Boso przez świat” oraz książek, np. „Gringo wśród dzikich plemion”.

10 najbardziej znanych polskich podróżników
Autor: qwerty77_pn, Licencja: CC BY


Podobne ciekawostki