7 najchętniej odwiedzanych zabytków w Polsce

Nie musisz wyjeżdżać za granicę, aby podziwiać piękne budowle i niezwykłe miejsca. W Polsce znajduje się wiele zabytkowych kompleksów, które przyciągają turystów nawet zza granicy. Warto docenić dorobek naszego kraju i zanim wybierzesz się na wycieczkę do innego państwa, udać się w nieodkryte jeszcze przez Ciebie miejsca naszej ojczyzny. Niektóre z nich znajdują się na wyciągnięcie ręki.
Lista Światowego Dziedzictwa Kulturalnego i Przyrodniczego UNESCO została stworzona w celu ochrony najcenniejszych obiektów na świecie. W Polsce znajduje się aż 13 miejsc, które zostały na nią wpisane. Dzięki temu, każde z nich, jest znane na skalę światową. Z roku na rok odwiedza je coraz więcej turystów. Odwiedźmy zatem kilka z nich.

#1. Kalwaria Zebrzydowska

Miasto znajdujące się w południowej części Polski zostało wpisane na Listę UNESCO w 1999r. jako jedyna kalwaria na świecie. Miejsce odwiedzają rocznie tysiące pielgrzymów, zmierzających do sanktuarium pasyjno – maryjnego oo. bernardynów. Położone jest na szczycie Góry Żar i potocznie nazywa się je Polską Jerozolimą. Kalwaria zasłynęła z kultu cierpiącego Chrystusa i Matki Bożej. W Sanktuarium odwzorowana została Droga Krzyżowa, a także umieszczono tu obraz Matki Boskiej Kalwaryjskiej. Cała budowla została utrzymana w stylu późnobarokowym, ale zawiera również elementy rokoka.

7 najchętniej odwiedzanych zabytków w Polsce
Autor: Kojach, Licencja: CC BY


Podobne ciekawostki

10 najgłębszych rzek na świecie

Większość zestawień dotyczących rzek przedstawia ich długość, wielkość dorzecza, ilość dopływów czy szybkość przepływu...
10 najgłębszych rzek na świecie