6 niezwykłych dróg nad drzewami

Czy kiedykolwiek miałeś okazję by przejechać się ponad drzewami? Istnieje wiele autostrad przebiegających przez lasy ale jest tylko kilka takich, które dają możliwość jazdy nad nimi… Koszty konstrukcji takich odcinków autostrad są z całą pewnością bardzo wysokie, ale ich znaczenie dla środowiska znacznie wyższe : zmniejszony poziom hałasu oraz ochrona zwierząt i drzew.

#1. Rodovia dos Imigrantes, Sao Paolo, Brazylia

Rodovia dos Imigrantes (oficjalnie : SP-160) przechodzi przez Serra do Mar w stanie Sao Paolo, w Brazylii. Łączy ona miasto Sao Paolo z wybrzeżem Atlantyckim i nadmorskimi miejscowościami Sao Vincente i Praia Grande. Ten zawiły odcinek wchodzi w ogólnoświatowy zakres i stanowi jedną z głównych dróg biznesowych w Brazylii.
Pierwotnie, autostrada była zbudowana w 1986 roku jako jezdnia, a kolejna została dodana w 2002. Obecnie składa się z 44 wiaduktów, 7 mostów i 11 tuneli o łącznej długości 58 kilometrów. Niezwykłość tej autostrady polega na zaawansowanej technologii pozwalającej na bardziej nowoczesny wygląd i równoczesne znaczne ograniczenie wycinania lasów. Wysoko wznoszące się sześciopasmowe mosty, pozornie dryfujące nad deszczowymi lasami tropikalnymi tworzą unikatowy widok cieszący oko kierowcy. Są one pokryte przez teren stromych ścian Serra do Mar i wysokiego na 800 m klifu, oddzielający płaszczyznę Sao Paolo od nadmorskich nizin.

6 niezwykłych dróg nad drzewami
Autor: OS2Warp, Licencja: Domena publiczna

6 niezwykłych dróg nad drzewami
Autor: OS2Warp, Licencja: Domena publiczna

6 niezwykłych dróg nad drzewami
Autor: Loggan11, Licencja: Domena publiczna


Podobne ciekawostki