Brazylia

Brazylia w pigułce

Flaga Brazylii
Oficjalna nazwa Federacyjna Republika Brazylii (port. Brasil, República Federativa do Brasil)
Stolica
Brasilia
Waluta
real brazylijski (BRL)
Język
portugalski
Liczba ludności
205 071 500
Powierzchnia
8 511 965m2
Religia
katolicyzm
Ustrój
republika federalna
Najtańsze bilety lotnicze w sieci Kup teraz
Wycieczki do Brazylii Hotele w Brazylii

Dlaczego warto zwiedzać i podróżować w Brazylii?
Jakie atrakcie warto zobaczyć?

Brazylia to największe państwo na kontynencie Ameryki Południowej oraz piąte co do wielkości na świecie. Kraj położony jest nad Oceanem Atlantyckim i liczy 7491 km wybrzeża. Sąsiaduje z takimi państwami jak: Argentyna, Boliwia, Gujana Francuska, Gujana, Kolumbia, Paragwaj, Peru, Surinam, Urugwaj oraz Wenezuela.

Odkryta w 1500 roku przez Portugalczyków już 6 tys. lat wcześniej zamieszkiwana była przez półkoczownicze plemiona Indian. W 1882 roku utworzono na tym terenie Cesarstwo Brazylii. W 1889 roku stała się republiką federacyjną. Obecna konstytucja została uchwalona w 1988 roku. Współczesna Brazylia to 26 stanów i jeden dystrykt federalny.

Do największych i najbardziej znanych miast należą m.in.: São Paulo, najchętniej wybierane przez turystów z całego świata i malowniczo położone Rio de Janeiro, Belo Horizonte, stolica kraju – Brasilia, Recife, Salvador oraz Vitória.

Najważniejszymi krainami geograficznymi tego wielkiego kraju są Wyżyna Gujańska, Wyżyna Brazylijska, Nizina Amazonki (popularnie nazywana Amazonią) oraz część Niziny La Platy.

Największą i znaną na całym świecie rzeką Brazylii jest Amazonka. Ma największy średni przepływ, dorzecze i według wielu specjalistów jest także najdłuższą rzeką świata. Najwyższym szczytem kraju jest wznoszące się na wysokość 2994 m n.p.m. Pico da Neblina na Wyżynie Gujańskiej.

Brazylia słynie na całym świecie z corocznego karnawału w Rio de Janeiro. Każdego roku tuż przed Wielkim Postem przez cztery dni ludzie wychodzą na ulice po to, aby bawić się i tańczyć. Mają miejsce słynne pokazy szkół samby. Oprócz festiwalu w Rio na terenie Brazylii odbywają się trzy inne znane karnawały, ale nie tak komercyjne; w Salwadorze, Recife oraz Olindo. Tańcami narodowymi są cabaclinhos, caiapós i cavalhada. Nie można także zapomnieć, że kraj ten to także ważny producent i eksporter słynnych telenowel.

Będąc na miejscu warto spróbować lokalnej kuchni, zróżnicowanej w poszczególnych rejonach tego ogromnego kraju. Brazylijskie dania powstały w wyniku wpływów wielu kultur; indiańskiej, europejskiej i afrykańskiej. Najbardziej znanymi potrawami są vatapó, sarapatel, churrasco, feijoada. Będąc na miejscu warto skosztować słynnego brazylijskiego piwa, caipirinhy i guarany.

Brazylia to przede wszystkim radośni ludzie, samba, piłka nożna, Indianie, Amazonia i las deszczowy oraz Rio de Janeiro oraz słynna figura Chrystusa Zbawiciela. To także kolonialny Salwador, mokradła Pantanal, na których można zobaczyć m.in. kajmany, kapibary, pancerniki czy piranie, a także częściowo brazylijskie wodospady Iquacu.

Zgłoś błąd

Regiony w Brazylii

Miasta w Brazylii

Atrakcje turystyczne i zabytki w Brazylii

Brazylia - galeria zdjęć

Brazylia w pigułce

Brazylia
Oficjalna nazwa Federacyjna Republika Brazylii (port. Brasil, República Federativa do Brasil)
Stolica
Brasilia
Waluta
real brazylijski (BRL)
Język
portugalski
Liczba ludności
205071500
Powierzchnia
85119652
Religia
katolicyzm
Ustrój
republika federalna

Brazylia - więcej informacji