Brazylia

Brazylia w pigułce

Flaga Brazylii
Oficjalna nazwa Federacyjna Republika Brazylii (port. Brasil, República Federativa do Brasil)
Stolica
Brasilia
Waluta
real brazylijski (BRL)
Język
portugalski
Liczba ludności
205 071 500
Powierzchnia
8 511 965m2
Religia
katolicyzm
Ustrój
republika federalna
Najtańsze bilety lotnicze w sieci Kup teraz
Wycieczki do Brazylii Hotele w Brazylii

Zdrowie & Bezpieczeństwo w Brazylii

Szczepienia
Jeśli przed wjazdem do Brazylii byliśmy w kraju, w którym jest zagrożenie żółtą febrą (np. Boliwia, Kolumbia) wymagane jest od nas szczepienie (przynajmniej 10 dni przed wjazdem). Natomiast jeśli lecimy z Polski lub innego europejskiego kraju – nie. Warto jednak poddać się szczepieniu przeciw żółtej febrze oraz malarii, kiedy zamierzamy wyruszyć do Amazonii i w interior Brazylii.

WZW A (wirusowe zapalenie wątroby typu A) – zalecane
WZW B (wirusowe zapalenie wątroby typu B) – zalecane
Żółta gorączka (żółta febra) – zalecane (czasem wymagane – jeśli przyjeżdżasz z niektórych krajów)
BTP (błonnica, tężec, polio) – zalecane
Dur brzuszny (tyfus) – zalecane
Wścieklizna – zalecane (w zalezności od charakteru pobytu)
Japońskie zapalenie mózgu – niekonieczne
Meningo-koki (a+c) – niekonieczne

Lekarstwa do zabrania
Należy pamiętać, że obowiązuje zakaz wwożenia lekarstw do Brazylii. W przypadku, gdy ze względów zdrowotnych musimy je przyjmować należy dostosować się do następujących kroków. Po pierwsze trzeba uzyskać stosowne zaświadczenie od polskiego lekarza, następnie przetłumaczyć je na język portugalski u tłumacza przysięgłego. Następnym krokiem jest dokonanie legalizacji tłumaczenia w MSZ RP oraz utrzymanie dalszej legalizacji w Wy¬dziale Konsu¬larnym Ambasady Brazylii w Warszawie. Na granicy należy je okazać brazylijskim służbom kontrolnym.

Warto zabrać krem z filtrem UV oraz środki przeciw komarom.

Choroby zakaźne
Denga, malaria, żółta febra – wszystkie te choroby dotyczą przede wszystkim obszaru Amazonii i interioru Brazylii. Jeśli wybieramy się w te rejony warto zaszczepić się na żółtą febrę i malarię.

Gdy jesteś na miejscu

Zagrożenia i niebezpieczeństwa
Na terenie Brazylii zagrożenie tzw. przestępczością pospolitą jest bardzo duże. W dużych miastach jak Rio de Janeiro, Sao Paulo, Salwadoru i Recife nie zaleca się obnosić z zamożnością. Najlepiej nie nosić cennej biżuterii, markowych ubrań i drogich zegarków. Trzeba bardzo uważać na sprzęt fotograficzny. Najlepiej trzymać go w torbie lub plecaku i wyjmować tylko wtedy, gdy używamy go do zrobienia zdjęcia. Nie nosimy także ze sobą dużych sum pieniędzy. Najbardziej wartościowe rzeczy oraz dokumenty warto oddać do depozytu w sejfie hotelowym. Dobrze jest też zrobić kopię paszportu i to z nią poruszać się po mieście czy wybranym przez nasz obszarze.

Wybierając Brazylię trzeba być także świadomym, że zdarzają się tam napady z bronią w ręku czy porwania. Dotyczy to także osób przyjezdnych. W przypadku napadu z bronią w ręku nie wolno dyskutować i oddać wszystkie kosztowności, jakie ma się przy sobie. W dużych ośrodkach turystycznych działa DEATUR – policja ds. turystów, do której należy zgłaszać się z wszelkimi problemami.

Należy unikać niebezpiecznych miejsc w dużych miastach i małych miejscowościach na prowincji. Po przybyciu na miejsce warto zapytać się kogoś z obsługi hotelu, w jakie miejsca nie powinniśmy udawać się w trakcie zwiedzania okolicy.

Także przy poszukiwaniu miejsc noclegowych należy je rozsądnie wybierać. Najlepiej kierować się wskazówkami z renomowanych wydawnictw międzynarodowych lub przed wyjazdem poprosić o informację osoby, które miały okazję być w Brazylii i mogą polecić konkretne, sprawdzone miejsca.

Jeśli decydujemy się na nocne kursy autobusowe, co jest często nieuniknione przy poruszaniu się autobusem po ogromnych terenach Brazylii, należy pamiętać o możliwości napadu rabunkowego.

Za nielegalny wwóz lub wywóz narkotyków grozi kara pozbawienia wolności od 5 do 15 lat. W Brazylii działa wiele międzynarodowych grup przestępczych trudniących się przemytem narkotyków, dlatego należy zwracać baczną uwagę na różne bagaże, przesyłki, paczki i pakunki, które ktoś próbuje nam przekazać, prosi o przechowanie czy potrzymanie.

Insekty
Jeśli wybieramy się w rejon Amazonii będą to przede wszystkim uciążliwe i groźne komary, najgroźniejsze w okresie pory deszczowej. Przenoszą one groźną chorobę – dengę, która może spowodować śmierć. Wybierając się w ten region należy wyposażyć się w moskitierę i odpowiednie repelenty.

Podróżowanie z dziećmi
Brazylia nie jest najbezpieczniejszym krajem na podróż z dzieckiem. Nie zaleca się podróży z małymi dziećmi.

Według najnowszych przepisów jeśli rodzice wybierają się z małym dzieckiem w podróż samolotem; odpowiednio wcześniej przed wylotem należy zadbać o dokumenty tożsamości dla dziecka. Obecnie jest to własny dokument podróży.

W razie choroby
Choć udając się w podróż do Brazylii nie jest wymagane ubezpieczenie, wykupienie polisy jest wskazane. Najlepiej wybrać firmę międzynarodową, która jest honorowana na terenie kraju. Jeśli decydujemy się na kupno polisy od polskiej firmy należy dokładnie sprawdzić czy ma przedstawiciela na terytorium tego państwa, i czy ubezpieczenie będzie tam honorowane.

Przychodnie i szpitale publiczne na ternie Brazylii są bezpłatne, ale niestety ich poziom jest niski. Wizyta u lekarza to koszta rzędu 40-70 USD. Udając się do szpitala prywatnego trzeba się liczyć z kosztami sięgającymi 100-200 USD za dobę. Cena nie obejmuje żadnych analiz, badań i zakładanych nam opatrunków, etc.

Zgłoś błąd

Brazylia w pigułce

Zdrowie & Bezpieczeństwo
Oficjalna nazwa Federacyjna Republika Brazylii (port. Brasil, República Federativa do Brasil)
Stolica
Brasilia
Waluta
real brazylijski (BRL)
Język
portugalski
Liczba ludności
205071500
Powierzchnia
85119652
Religia
katolicyzm
Ustrój
republika federalna

Brazylia - więcej informacji