12 najciekawszych połączeń dwóch rzek

W naukach geograficznych, zjawisko łączenia się ze sobą co najmniej dwóch lub większej ilości zbiorników wodnych, określane jest mianem konfluencji. W niektórych przypadkach miejsca tychże połączeń mogą przebiegać w niezwykle oryginalny sposób. Przykładem na to jest 12 przykładów rzek, które specjalnie dla Was wyselekcjonowaliśmy, opisaliśmy i opatrzyliśmy w zdjęcia.

Wizualny kontrast pomiędzy granicami każdej z przedstawionych jest niezwykle wyraźny – różnokolorowe wody nagle łączą się ze sobą, aby utworzyć jedną wielką rzekę. Serdecznie zapraszamy do zapoznania się z artykułem!

#1. Rzeki Rhone i Arve, Szwajcaria

W szwajcarskiej Genewie, miejsce ma konfluencja dwóch rzek – Rhony oraz Arve. Znajdująca się na fotografii z lewej strony to Rhona, której źródła wybija na dnach jeziora Leman. Po prawej stronie zdjęcia uwieczniono natomiast rzekę Arve, która przepływa przez aleję Chamonix wzdłuż sporej ilości ośrodków przemysłowych. Różnicę w czystości wód obu rzek widać już na pierwszy rzut oka. Co więcej w Arvie zamulenie jest na o wiele wyższym poziomie, dzięki czemu doskonale zaobserwować możemy granicę pomiędzy korytem obu tych ciągów wodnych.

12 najciekawszych połączeń dwóch rzek
Autor: Nauticashades, Licencja: CC-BY-SA

12 najciekawszych połączeń dwóch rzek
Autor: Lauras512, Licencja: CC BY


Podobne ciekawostki