12 najciekawszych połączeń dwóch rzek

W naukach geograficznych, zjawisko łączenia się ze sobą co najmniej dwóch lub większej ilości zbiorników wodnych, określane jest mianem konfluencji. W niektórych przypadkach miejsca tychże połączeń mogą przebiegać w niezwykle oryginalny sposób. Przykładem na to jest 12 przykładów rzek, które specjalnie dla Was wyselekcjonowaliśmy, opisaliśmy i opatrzyliśmy w zdjęcia.

Wizualny kontrast pomiędzy granicami każdej z przedstawionych jest niezwykle wyraźny – różnokolorowe wody nagle łączą się ze sobą, aby utworzyć jedną wielką rzekę. Serdecznie zapraszamy do zapoznania się z artykułem!

#1. Rzeki Rhone i Arve, Szwajcaria

W szwajcarskiej Genewie, miejsce ma konfluencja dwóch rzek – Rhony oraz Arve. Znajdująca się na fotografii z lewej strony to Rhona, której źródła wybija na dnach jeziora Leman. Po prawej stronie zdjęcia uwieczniono natomiast rzekę Arve, która przepływa przez aleję Chamonix wzdłuż sporej ilości ośrodków przemysłowych. Różnicę w czystości wód obu rzek widać już na pierwszy rzut oka. Co więcej w Arvie zamulenie jest na o wiele wyższym poziomie, dzięki czemu doskonale zaobserwować możemy granicę pomiędzy korytem obu tych ciągów wodnych.

12 najciekawszych połączeń dwóch rzek
Autor: Nauticashades, Licencja: CC-BY-SA

12 najciekawszych połączeń dwóch rzek
Autor: Lauras512, Licencja: CC BY


Podobne ciekawostki

10 najstarszych gór polskich

Góry polskie to doskonały obiekt naszych podróżniczych zmagań. Wędrówki górskimi szlakami dostarczają wielu niezapomnianych...
10 najstarszych gór polskich

10 najgłębszych rzek na świecie

Większość zestawień dotyczących rzek przedstawia ich długość, wielkość dorzecza, ilość dopływów czy szybkość przepływu...
10 najgłębszych rzek na świecie