10 najbrzydszych pomników świata

Dlaczego buduje się pomniki, które później uznawane są za brzydkie? Czyż pomnik nie powinien być czymś niezwykle udanym, wyrazem kunsztu mistrza, autora dzieła? Okazuje się, że niekoniecznie. Otóż, większość pomników wykonanych jest bardzo starannie i pieczołowicie, przedstawiają one wybitne postaci w ciekawych pozach. Jednak ostatnimi czasy zaczęto budować pomniki monumentalne, modernistyczne, które nijak nie przypominają żadnych znanych nam rzeczy. Widocznie według autora dzieła miał on przedstawiać coś, co widniało w jego głowie. Niestety, dla przeciętnego przechodnia często takie modernistyczne bryły są niczym innym, jak tylko kiczem. Z pewnością jednak nie można im odmówić jednego – zwracają uwagę, nie można przejść obok nich obojętnie. A o to przecież właśnie w sztuce chodzi. Często takie pomniki komponują się dość ładnie z reszta modernistycznego otoczenia, ale przeważnie jednak uważane są za szpecące. Warto poznać kilka takich pomników, na które można się natknąć podczas wycieczek po świecie. Dzięki nim wiadomo, na co zwrócić uwagę będąc w danym miejscu. A może autor właśnie to miał na celu – dzięki szpetocie pomnika czynić między nim a reszta otoczenia kontrast, w którym otoczenie wygląda znacznie korzystniej? Trudno powiedzieć, pewne jest jedynie to, że takich pomników jest na świecie sporo.

#1. Flowering Strukture, Seul, Korea Południowa

To monstrualna rzeźba wielkości kilku pięter, zbudowana z metalu. Obsadzona rachitycznymi drzewkami nie rzuca się tak w oczy, i to chyba dobrze dla niej. To plątanina metalowych struktur, która w zamierzeniu miała chyba tworzyć ekscentrycznej urody różę, ale autorowi coś nie wyszło. W każdym razie do dziś możemy podziwiać w Seulu „różaną” strukturę złożoną w hołdzie przez jednego artystę drugiemu artyście. Dla autora tej kiczowatej rzeźby chyba lepiej będzie, jak pozostanie anonimowy, choć znawcy dzieł sztuki pewnie dopatrzyliby się tu jakichś interesujących nurtów.

10 najbrzydszych pomników świata
Autor: Zimit, Licencja: CC-BY-SA


Podobne ciekawostki

Najstarsze browary polskie

Ich historia sięga Oświecenia. Te najbardziej legendarne, kojarzone są z najlepszą marką i wysoką...
Najstarsze browary polskie

10 najstarszych gór polskich

Góry polskie to doskonały obiekt naszych podróżniczych zmagań. Wędrówki górskimi szlakami dostarczają wielu niezapomnianych...
10 najstarszych gór polskich