7 ciekawostek o Appalachach

To najstarsze góry w Ameryce Północnej. Leżą na terenie dwóch państw: USA i Kanady. Sąsiadują z Niziną Lauretańską, Jeziorami Ontario i Erie, Nizinami Wewnętrznymi, Niziną Zatokową oraz z Niziną Atlantycką. Łącznie rozciągają się na długości 3300 km od okolic Montgomery (stan Alabama) do Nowej Fundlandii. Natomiast ich szerokość wynosi od 300 do 560 km. Najwyższym szczytem jest Mitchell wznoszący się na wysokość 2037 m n.p.m. Do głównych pasm górskich zalicza się Góry Białe (Góra Waszyngtona 1917 m n.p.m.), Góry Zielone (Góra Mansfielda 1339 m n.p.m.), Pasmo Błękitne (Mitchell 2037 m n.p.m.) oraz Allegheny (Spruce Knob 1482 m n.p.m.).

Paradoksalnie Appalachy znane są na świecie bardziej ze znajdujących się tu surowców mineralnych niż z pełnych uroku miejsc. Mało kto wie, ale występuje tutaj urozmaicona rzeźba terenu, która tylko w niewielkim stopniu jest wykorzystywana przez przemysł turystyczny. A co mają nam podróżnikom do zaoferowania Appalachy? Liczne jaskinie, jeziora polodowcowe, zapadliska krasowe oraz rzeki płynące w głębokich jarach. Ponadto znaczną część gór pokrywają lasy co sprawia, że można tu podziwiać malownicze krajobrazy.

#1. AT – pierwszy szlak turystyczny we wschodniej części USA

Szlak Appalachów znany jest w USA pod takimi nazwami, jak Appalachian National Scenic Trail, Appalachian Trial lub w skrócie AT. Pojawia się w tym zestawieniu ze względu na fakt, iż jest to pierwszy tego typu turystyczny szlak znajdujący się we wschodniej części USA. Jego całkowita długość wynosi ok. 3500 km długości. Powstał na początku XX wieku. Jako jeden z pierwszych był włączony do Narodowego Systemu Szlaków. AT biegnie przez teren aż 14 stanów, w tym: Georgia, Maine, Karolina Północna, Tennessee, Wirginia, Wirginia Zachodnia, Maryland, Pensylwania, New Jersey, New York, Connecticut, Massachusetts, Vermont oraz przez teren New Hampshire.

7 ciekawostek o Appalachach
Autor: Ken Lund, Licencja: CC-BY-SA

7 ciekawostek o Appalachach
Autor: MiguelVieira, Licencja: CC BY


Podobne ciekawostki

7 nowych cudów świata

Są niepowtarzalne i jedyne w swoim rodzaju. Zachwycają swoim pięknem. Zaskakują genialnością, z jaką...
7 nowych cudów świata

Szlak Orlich Gniazd

Szlak Orlich Gniazd to jeden z najpopularniejszych szlaków turystycznych na południu Polski, który biegnie...
Szlak Orlich Gniazd