Stany Zjednoczone

Stany Zjednoczone w pigułce

Flaga USA
Oficjalna nazwa Stany Zjednoczone Ameryki (ang.: United States, United States of America, U. S., USA)
Stolica
Waszyngton
Waluta
1 dolar amerykański = 100 centów (USD, $)
Język
amerykański angielski, hiszpański, Język dakota, hawajski
Liczba ludności
314 138 053
Powierzchnia
9 373 967m2
Religia
protestantyzm
Ustrój
republika prezydencka
Najtańsze bilety lotnicze w sieci Kup teraz
Wycieczki do USA Hotele w USA

Dlaczego warto zwiedzać i podróżować w USA?
Jakie atrakcie warto zobaczyć?

Czwarte co do wielkości i trzecie pod względem liczby ludności państwo świata. Pięćdziesiąt stanów, cztery strefy czasowe w części kontynentalnej oraz otoczenie wodami trzech oceanów. Największe metropolie świata, pięćdziesiąt osiem parków narodowych oraz jedna z najdłuższych sieci dróg świata.

USA to jedno z tych miejsc na Ziemi, gdzie każdy może znaleźć coś dla siebie. Jest to państwo rozległych terytoriów i wielkich różnić; od ogromnych i gwarnych ośrodków miejskich tj.: Boston, Chicago, Filadelfia, Los Angeles, Las Vegas, Miami, Nowy Jork, Nowy Orlean czy Seatle, przez plaże na Hawajach i w południowej Kalifornii, po odległe, ciche i dzikie zakątki Alaski w Ameryce Północnej.

Stolicą państwa i jedną z najbardziej znanych metropolii oraz centrum świata polityki jest Waszyngton. Znajduje się tutaj siedziba prezydenta Stanów Zjednoczonych Ameryki – Biały Dom.

Wśród symboli tego państw można wymienić m.in.: amerykańską flagę, coca colę, Myszkę Miki, Manhattan, Statuę Wolności czy wspomniany wcześniej, jeden z najsłynniejszych budynków świata, Biały Dom.

USA to także kolebka współczesnej kinematografii, znajduje się tutaj wytwórnia filmów Hollywood i słynne Miasto Aniołów – Los Angeles. Stany Zjednoczone to również najsłynniejsza metropolia świata i centrum kultury i sztuki – Nowy Jork, światowa stolica rozrywki – Las Vegas. Ameryka to także kultura popularna, legendarny Broadway, raj dla miłośników muzeów i galerii sztuk czy wystaw malarskich. USA jest też miejscem bliskim sercu każdego dziecka, mieści się tu bowiem słynny na całym świecie Disneyland.

Obok wielkich miast, ośrodków kultury, sztuki, rozrywki i centrum życia politycznego możemy wyróżnić osiem regionów dzielących kraj ze względu na krajobraz i klimat, są to: Płaskowyż Lauretyński, Równina Atlantycka, Appalachy, Wewnętrzne Równiny, Wewnętrzny Region Górski, Góry Skaliste, Śródgórskie Wyżyny, Góry Nadbrzeżne.

Na terenie Stanów Zjednoczonych jest ponad 250 tys. rzek, które osiągają łączną długość 3,500,000 mil. Za najdłuższą rzekę uważa się Missouri, a za najgłębszą Mississippi. W kraju znajduje się wiele jezior, wśród nich: Superior, Huron, Michigan, Erie, Ontario. Ameryka Północna i USA to także góry. Najwyższym szczytem o wysokości 6194 m n.p.m. jest McKinley położony w górach Alaska. Wśród innych szczytów górskich nie można pominąć: St. Elias (Góra Świętego Eliasza); drugi szczyt USA o wysokości 5489 m n.p.m. Stany Zjednoczone to także tereny zajmowane przez pustynie: Amaragosa, Chihuahun, Sonoran, Mojave, Wielka Pustynia Słona, Tule (czyli Nevada).

Zgłoś błąd

Regiony w USA

Miasta w USA

Atrakcje turystyczne i zabytki w USA

Stany Zjednoczone - galeria zdjęć

Stany Zjednoczone w pigułce

Stany Zjednoczone
Oficjalna nazwa Stany Zjednoczone Ameryki (ang.: United States, United States of America, U. S., USA)
Stolica
Waszyngton
Waluta
1 dolar amerykański = 100 centów (USD, $)
Język
amerykański angielski, hiszpański, Język dakota, hawajski
Liczba ludności
314138053
Powierzchnia
93739672
Religia
protestantyzm
Ustrój
republika prezydencka

Stany Zjednoczone - więcej informacji