Nowy Jork

Nowy Jork w pigułce

Kraj
Stany Zjednoczone
Podział administracyjny
Nowy Jork (stan)
Liczba ludności
8336697
Powierzchnia
1213,3 km2
Nr. kierunkowy
212, 718, 917, 347, 646
Współrzędne
N:40.716667
E:-74
Herb
Herb Nowego Jorku

Co warto zobaczyć w Nowym Jorku?

To właśnie o tym mieście mówi się, że nigdy nie śpi. Jest ono kwintesencją amerykańskiego ducha i kultury. Jego niesamowitą atmosferę w swoich utworach opiewali tacy artyści jak John Lenon, Bieastie Boys, The Rolling Stones, Goo Goo Dalls, AC/DC, Bob Dylan czy Art Garfunkel. Swojego utworu doczekała się praktycznie każda z ulic i dzielnic. Jednak w pamięci zapadają najbardziej trzy utwory „New York State of Mind”, „New York, New York” i jeden z nowszych utworów – „Empire State of Mind”. Chociaż złośliwi nazywają to miasto „zgniłym jabłkiem” od przydomku jakie mu nadano „Big Apple”.

Dlaczego to miasto jest tak wyjątkowe? Miasto łączy w sobie wielokulturowość, jego mieszkańcy są otwarci i na każdym kroku widać tutaj coś, co znacznie odciska swoje piętno na historii tego miasta jak i całych Stanów Zjednoczonych. To miasto tętniące wieloraką kulturą, pełne nowoczesności, ale i szacunku dla tradycji i historii.

Nowy Jork został założony w 1624 roku i początkowo nosił nazwę Nowy Amsterdam, z uwagi na to, że jego założycielami byli koloniści pochodzący z Holandii. W czasie, kiedy tereny te zostały przejęte przez Anglików król podarował ziemię Jakubowi II, który był księciem Yorku, w związku z czym nazwę miasta przemianowano na Nowy Jork. W latach 1785-1790 była to stolica Stanów Zjednoczonych.

Rdzennymi mieszkańcami Nowego Jorku byli Delawerowie, to właśnie od nich została wykupiona wyspa Manhattan, za kwotę równowartości 1000 dolarów.

Nowy Jork jest jednym z największych i najgęściej zaludnionych miast na całym świecie. Co ciekawe jest to najbardziej zróżnicowane miasto pod względem językowym na całym świecie – mówi się tutaj ponad 800 językami i ich odmianami. Jest to centrum finansowe, medialne oraz kulturowe kraju. Często uznaje się je także za centrum kulturowe całego świata. Odbywają się tutaj także pokazy mody o randze międzynarodowej. Miasto to jest uznawane za jedną ze światowych stolic mody. W tutejszych instytutach prowadzone są badania mające polepszyć stan naszej wiedzy, jeśli chodzi o nauki ścisłe i najnowsze technologie. Swoją siedzibę mają tutaj znaczące organizacje międzynarodowe, takie jak chociażby ONZ (Organizacja Narodów Zjednoczonych).

Nowy Jork to pięć głównych okręgów: Staten Island, Manhattan, Queens, Bronks oraz Brooklyn, z czego każdy z nich ma swój wyjątkowy klimat, kulturę oraz historię. Wielu gubernatorów Stanu Nowy Jork ubiegało się o fotel prezydenta Stanów Zjednoczonych. Z powodzeniem udało się to chociażby Theodorowi Rooseveltowi i Franklinowi Delano Rooseveltowi. Mimo, że miasto cały czas tętni życiem to w 2001r., spotkała je wielka tragedia – ataki z 11. września, które przyniosły śmierć wielu mieszańcom miasta. Dziś Nowy Jork podniósł się z popiołów tej tragedii, jednak nie zapomniano bohaterów, którzy pomagali w tamtym czasie, a stracili życie ratując innych. Ich bohaterskie czyny upamiętniają liczne tablice pamiątkowe oraz pomniki.

Mówi się, że na poznanie Nowego Jorku trzeba wiele czasu, jednak warto poznać bliżej to miasto, którego znakiem rozpoznawczym są żółte taksówki, Statua Wolności i Central Park, gdzie ciągle coś się dzieje i życie ma zupełnie inny smak.

Zgłoś błąd

Atrakcje turystyczne i zabytki w Nowym Jorku

W okolicy Nowego Jorku

Atrakcje turystyczne i zabytki w okolicy Nowego Jorku

Nowy Jork - galeria zdjęć

Nowy Jork w pigułce

Kraj
Stany Zjednoczone
Podział administracyjny
Do zrobienia
Liczba ludności
8336697
Powierzchnia
1213,3 km2
Nr. kierunkowy
212, 718, 917, 347, 646
Współrzędne
N:40.716667
E:-74

Nowy Jork - więcej informacji