Nowy Jork (stan)

Stany Zjednoczone w pigułce

Flaga USA
Oficjalna nazwa Stany Zjednoczone Ameryki (ang.: United States, United States of America, U. S., USA)
Stolica
Waszyngton
Waluta
1 dolar amerykański = 100 centów (USD, $)
Język
amerykański angielski, hiszpański, Język dakota, hawajski
Liczba ludności
314 138 053
Powierzchnia
9 373 967m2
Religia
protestantyzm
Ustrój
republika prezydencka
Najtańsze bilety lotnicze w sieci Kup teraz
Wycieczki do Nowego Jorku Hotele w Nowym Jorku

Co warto zobaczyć w Nowym Jorku?

Nowy Jork jest jednym z chętniej odwiedzanych regionów w Stanach Zjednoczonych, z uwagi na mnogość atrakcji, jakie oferuje. Praktycznie każda osoba, która tutaj przyjedzie będzie zachwycona. Można odnaleźć tu miejsca związane z historią rdzennych mieszkańców tych terenów, ale także i tą związaną z białymi osadnikami i późniejszymi dziejami Stanów Zjednoczonych (to właśnie tutaj ratyfikowano Konstytucję Stanów Zjednoczonych, a także rozegrała się tu duża część bitew w czasie wojny o niepodległość). Znajduje się tutaj także wiele parków narodowych, z których chyba najbardziej znany jest ten utworzony wokół wodospadu Niagara.

Nowy Jork to stan graniczny – od Kanady oddzielają go jeziora Ontario i Erie (są to jeziora przy kanadyjskich prowincjach Ontario i Quebec). Od południowego wschodu Nowy Jork graniczy z Oceanem Atlantyckim. Sąsiaduje on również z innymi stanami: Pensylwanią, New Jersey, Massachusetts, Connecticut oraz Vermont. Aby odróżnić stan od miasta w języku angielskim przyjęto takie oficjalne oznaczenia dla tych dwóch jednostek – New York State i New York City. I to właśnie Nowy York jest największym i zarazem najbardziej zaludnionym miastem stanu (8,3 mln mieszkańców w 2012 r.). Mimo, że to Nowy Jork jest uważany za finansowe i kulturowe centrum to stolicą stanu jest miasto Albany. Stan ten uważany jest jednocześnie za największą bramę dla emigrantów chcących przybyć do Stanów Zjednoczonych.
Tereny te, jako jedne z pierwszych były zasiedlane przez przybyszów z Europy. W XVII wieku należały one do przyszłego króla Wielkiej Brytanii Jakuba II. Wcześniej zasiedlone były przez rdzennych mieszkańców, których przodkowie osiedlili się na tych terenach już ponad 10000 lat wcześniej. Byli to między innymi przedstawiciele plemion Iroquoian, Mohawk, Seneka, Cayunga oraz Onondaga.

Dla europejczyków tereny te zostały odkryte w 1524 r. przez Włocha Giovanniego da Verrazzano. Pierwsze osady zaczęły powstawać już w 1609 r. i były zakładane przez Holendrów. Jednym z pierwszych osadników był Henry Hudson, od którego nazwiska nazwano największą rzekę w stanie. Kolonia miała duże znaczenie dla Nowej Holandii – jej główne miasto nazwali Nowym Amsterdamem (później zostało ono przemianowane na cześć księcia Yorku, na Nowy Jork). Kolonia utrzymywała się głownie z handlu skórami, następnie zaś z uprawy rolniczej. W 1626 r. odkupili od Indian Manhattan.

Stan bardzo prężnie się rozwijał i już w XVIII wieku był jednym z lepiej prosperujących regionów. W czasie pierwszego stulecia od momentu zasiedlenia populacja Nowego Jorku znacznie wzrosła, czego główną przyczyną była emigracja z EuropyAnglii, Szkocji, Niemiec i Irlandii. Rozwijało się tutaj nadal niewolnictwo i dużą część populacji stanowili właśnie niewolnicy pochodzący z Afryki. Przez cały XVIII wiek tereny te stanowiły źródło konfliktu pomiędzy Brytyjczykami i Francuzami.

Położenie Nowego Jorku sprawiło, że tereny stanu stanowiły jedno z głównych rozgrywek podczas walk z Anglikami o niepodległość kolonii. Miały tutaj miejsce takie starcia jak bitwa pod Lexington, Concord czy bitwa pod Saratogą – która była punktem zwrotnym w całej wojnie. Po zakończeniu wojny większość rdzennych mieszańców, którzy popierali Brytyjczyków, a którzy zdecydowali się zostać na tych terenach została umieszczona w rezerwatach.

W 1785 r. Nowy Jork stał się stolicą stanu, jednakże przez następne lata była ona kilkakrotnie zmieniania i w końcu to Albany zostało nią na stałe. Mimo tego miasto roso w potęgę i powoli stawało się centrum przemysłowym, chociaż w okolicy powstawały inne miasta o dużym znaczeniu takie jak Buffalo czy Michigan. W tym czasie rozwija się prężnie transport, kultura i sport (to w stanie Nowy Jork powstała pierwsza drużyna baseball – New York Knikerbockers, zaś później założono Hall of Fame, znajdującą się w Coopertown).

W czasie wojny secesyjnej, zwanej przez Amerykanów wojną domową, w Nowym Jorku skupiały się główne siły i działania Unii i to stąd pochodziło najwięcej ochotników do walki. Po zakończeniu wojny Nowy Jork umacniał swoją pozycję pośród innych stanów. Zaczęły się tu rozwijać wielkie zakłady przemysłowe i elektrownie wodne.
Po okresie wielkiego boomu gospodarczego, jaki miał miejsce do końca lat dwudziestych ubiegłego wieku przyszedł Wielki Kryzys, który zapoczątkowany został krachem na nowojorskiej giełdzie (czarny czwartek – 24.10.1929 r.). Dopiero w 1932 r. udało się wdrożyć pierwsze założenia programu „Nowego Ładu” opracowanego przez Franklina Delano Roosevelta. Po wyjściu z kryzysu i zakończeniu II wojny światowej Nowy Jork ponownie odzyskiwał swoją pozycję.
W XXI wiek wprowadziły go jednak bardzo dramatyczne wydarzenia jakie miały miejsce 11 września 2001 r. – zniszczenie wież World Trade Center do dnia dzisiejszego stanowi bardzo ciężkie wspomnienie. W trakcie tych zdarzeń wielu ludzi straciło życie i miasto jak i cały kraj długo nie mogło otrząsnąć się z tragedii.

Jednakże dzisiaj wszystko zdaje się wracać do dawnego rytmu życia i Nowy Jork jest stanem, gdzie każdy turysta będzie czuł się dobrze.

Zgłoś błąd

Mapa Nowego Jorku

Miasta w Nowym Jorku

Atrakcje turystyczne i zabytki w Nowym Jorku

Times Square

Jest to jedna z ikon tego miasta, nazywane często...
Times Square

Nowy Jork (stan) - galeria zdjęć

Stany Zjednoczone w pigułce

Flaga USA
Oficjalna nazwa Stany Zjednoczone Ameryki (ang.: United States, United States of America, U. S., USA)
Stolica
Waszyngton
Waluta
1 dolar amerykański = 100 centów (USD, $)
Język
amerykański angielski, hiszpański, Język dakota, hawajski
Liczba ludności
314 138 053
Powierzchnia
9 373 967m2
Religia
protestantyzm
Ustrój
republika prezydencka