Kanada

Kanada w pigułce

Flaga Kanady
Oficjalna nazwa Canada (ang. i fr. Canada)
Stolica
Ottawa
Waluta
1 dolar kanadyjski = 100 centów (CAD, $)
Język
angielski, francuski
Liczba ludności
34 300 000
Powierzchnia
9 976 140m2
Religia
chrześcijaństwo, protestantyzm
Ustrój
monarchia konstytucyjna
Najtańsze bilety lotnicze w sieci Kup teraz
Wycieczki do Kanady Hotele w Kanadzie

Dlaczego warto zwiedzać i podróżować w Kanadzie?
Jakie atrakcie warto zobaczyć?

To drugie co do wielkości państwo świata leży w północnej części Ameryki Północnej. Kraj otaczają trzy oceany: Pacyfik (zachód), Atlantyk (wschód) i Ocean Arktyczny (północ). Państwo tworzy dziesięć prowincji i trzy terytoria. Do tego Kanadę zamieszkuje ponad trzydzieści cztery grupy etniczne.

Symbolami kraju rozpoznawalnymi na całym świecie są: drzewo i liść klonu, kolor czerwony i biały oraz kanadyjski bóbr.

O Kanadzie zwykło się już mówić jako o Stanach Zjednoczonych bez wad. Nad wielkimi metropoliami górują oszklone wieżowce i nowoczesne budowle. Stolicą jest leżąca na granicy Ontario i Dubec Ottawa. Inne metropolie, które warto zobaczyć, to: Qubec, Montreal, Toronto i Vancouver.

Ze względu na różnorodność etniczną Kanadyjczyków cechuje duża tolerancja. Będąc na miejscu można spędzić wolny czas w typowy sposób dla mieszkańców tego kraju, czyli wybierając się na ryby lub biwak, albo idąc na mecz hokeja.

Kanada to przede wszystkim istny raj dla osób, które kochają dziką przyrodę. Na ogromnych otwartych przestrzeniach czeka na nas dziewicza kanadyjska przyroda; parki narodowe i rezerwaty przyrody, ośnieżone góry, sławny wodospad Niagara i zorza polarna. Możemy podziwiać bizony, niedźwiedzie polarne, czarne i grizli, foki i morsy, lemingi, łosie i jelenie wapiti, karibu, rysie, rosomaki i wilki, sowy śnieżne i pardwy, zające i lisy polarne, woły piżmowe oraz wieloryby.

Geograficzną niezwykłością na terenie Kanady jest lodowcowe Columbia Icefield w Górach Skalistych, czyli zlewisko wodne trzech oceanów.

W trakcie podróży warto wybrać się w Góry Skaliste, które charakteryzują się różnorodnością krajobrazów, klimatu oraz flory i fauny. Na ich terenie znajdują się liczne parki narodowe (Banff, Jasper) i rezerwaty przyciągające każdego roku wielu turystów.

Oprócz Gór Skalistych wśród największych atrakcji turystycznych Kanady są m.in.: raj dla osób kochających nurkowanie – Fathom Five Marine Park, piękne piaszczyste plaże i XIX- wieczny dom znany jako dom Ani z Zielonego Wzgórza na Wyspie Księcia Edwarda, archipelag składający się z ok. dwustu wysp – Haida Gwaii, Lunenburg, piękny park narodowy Wells Gray i tamtejszy wodospad Helmcken, największa wyspa Archipelagu Arktycznego – Ziemia Baffina czy Zatoka Fundy.

Zgłoś błąd

Regiony w Kanadzie

Miasta w Kanadzie

Atrakcje turystyczne i zabytki w Kanadzie

Kanada - galeria zdjęć

Kanada w pigułce

Kanada
Oficjalna nazwa Canada (ang. i fr. Canada)
Stolica
Ottawa
Waluta
1 dolar kanadyjski = 100 centów (CAD, $)
Język
angielski, francuski
Liczba ludności
34300000
Powierzchnia
99761402
Religia
chrześcijaństwo, protestantyzm
Ustrój
monarchia konstytucyjna

Kanada - więcej informacji