Kanada

Kanada w pigułce

Flaga Kanady
Oficjalna nazwa Canada (ang. i fr. Canada)
Stolica
Ottawa
Waluta
1 dolar kanadyjski = 100 centów (CAD, $)
Język
angielski, francuski
Liczba ludności
34 300 000
Powierzchnia
9 976 140m2
Religia
chrześcijaństwo, protestantyzm
Ustrój
monarchia konstytucyjna
Najtańsze bilety lotnicze w sieci Kup teraz
Wycieczki do Kanady Hotele w Kanadzie

Komunikacja & środki lokomocji w Kanadzie

Wielkie kanadyjskie metropolie mają bardzo dobrze funkcjonującą komunikację. Na terenie dzielnic można poruszać się metrem lub autobusami, które są głównym środkiem lokomocji na terenie kraju. Główną przewoźnikiem jest Greyhound Kanada. Wyruszając poza strefę miejską należy najpierw dokładnie sprawdzić, który ze środków komunikacji będzie dla nas najlepszą opcją. Ze względu na ogromne przestrzenie i ukształtowanie terenu kanadyjski transport nie jest najlepiej rozwinięty. Można też na miejscu wynająć lub zakupić auto i to nim przemierzać Kanadę.

Środki lokomocji na terenie Kanady:

Autobus – zdecydowanie najtańsza opcja podróżowania po kraju choć koszty podróży są i tak dość wysokie ze względu na duże odległości oraz fakt, że określoną trasę obsługuje tylko jeden przewoźnik. Głównym przewoźnikiem jest wspomniany wcześniej Greyhound Kanada. Kursuje on tzw. szosą transkanadyjską z Vancouver do Toronto. Inni przewoźnicy w kraju to: Autocar Begin, Symphony Charter Bus, Coach Kanada, Orlean Express, Acadian.

Pociąg – ogromne przestrzenie i ukształtowanie terenu sprawia, że transport kolejowy w Kanadzie nie jest najlepiej rozwinięty. Pociągi nie kursują często, do tego nie zawsze są punktualne, jednak standard podróży i bezpieczeństwo są duże. Ponadto ceny są wysokie. Przykładowo, cena za podróż z Vancouver do Toronto to koszt 400-600 CAD. Do głównych przewoźników należy VIA Rail oferujący kursy dalekobieżne (jest to ważna informacja dla osób, które chcą przemierzyć wschodnią i zachodnią część Kanady).

Samolot – zdecydowanie najszybsza i najwygodniejsza opcja przemieszczania się po kraju. Z drugiej strony koszty podróży przy wybraniu samolotu na środek komunikacji są największe. Kanadyjska sieć lotnik jest dobrze rozwinięta. Głównym przewoźnikiem jest Air Canada. Warto zaznaczyć, że przy zwiedzaniu północnej części Kanady jest to tak naprawdę jedyny środek komunikacji ze względu na bardzo słabo rozwiniętą tam sieć dróg i linii kolejowych.

Prom – polecany jako środek transportu (obok autobusów i pociągów) na terenie Vancouver. Przy pokonywaniu niewielkich odległości nie obciąży naszych kieszeni.

Samochód – jeśli nie jesteśmy ograniczeni wydatkami na paliwo jest to zdecydowanie jeden z najlepszych środków komunikacji w Kanadzie. Jest to też stosunkowo tani sposób podróżowania, kiedy wynajmujemy samochód w kilka osób. Do tego nie ogranicza nas do ścisłego trzymania się i podporządkowania pod rozkłady jazdy autobusów czy pociągów. Ponadto można podziwiać piękne widoki, z których słynie kraj. Należy także pamiętać, że z polskim prawem jazdy możemy poruszać się po kanadyjskich drogach przez trzy miesiące. Kiedy przekroczymy ten okres należy wyrobić międzynarodowe prawo jazdy. W Kanadzie podczas jazdy samochodem (w kabinie) nie można mieć otwartych napojów alkoholowych.

Autostop – podróżowanie autostopem po Kanadzie jest legalne. Jest szczególnie popularny wśród osób młodych /studentów.

Zgłoś błąd

Kanada w pigułce

Komunikacja
Oficjalna nazwa Canada (ang. i fr. Canada)
Stolica
Ottawa
Waluta
1 dolar kanadyjski = 100 centów (CAD, $)
Język
angielski, francuski
Liczba ludności
34300000
Powierzchnia
99761402
Religia
chrześcijaństwo, protestantyzm
Ustrój
monarchia konstytucyjna

Kanada - więcej informacji