Kanada

Kanada w pigułce

Flaga Kanady
Oficjalna nazwa Canada (ang. i fr. Canada)
Stolica
Ottawa
Waluta
1 dolar kanadyjski = 100 centów (CAD, $)
Język
angielski, francuski
Liczba ludności
34 300 000
Powierzchnia
9 976 140m2
Religia
chrześcijaństwo, protestantyzm
Ustrój
monarchia konstytucyjna
Najtańsze bilety lotnicze w sieci Kup teraz
Wycieczki do Kanady Hotele w Kanadzie

Ceny w Kanadzie

Obowiązującą walutą na terenie Kanady jest dolar kanadyjski (symbol: CAD lub CAN $).
1 $ CAD = 100 centów CAD
Monety: 1, 5, 10, 25, 50 centów oraz 1 i 2 dolary
Banknoty: 1, 2 (rzadko spotykane), 5, 10, 20, 50, 100
1 CAD = ok. 3, 30 zł

Należy pamiętać, że robiąc zakupy w Kanadzie większość produktów nie zawiera doliczonego podatku. W zależności od prowincji może wynosić od 5-15%.

Przykładowe ceny:
1 l benzyny – 2 CAD
Kawa i ciastko – 0,90 CAD
2 os. pokój o średnim standardzie – 70-130 CAD

Występowanie bankomatów
Bankomaty są łatwo dostępne na terenach miejskich. Inna sytuacja jest na terenach wiejskich i mało zaludnionych. Wypłata gotówki z bankomatów przeliczana jest zazwyczaj po przychylniejszym kursie niż wymiana waluty. Bez problemu akceptowanych jest większość kart Visa, Visa Electron oraz Maestro.
Należy pamiętać, że wypłata z bankomatu na terenie Kanady może nas kosztować prowizję rzędu 2 CAD. Przed wyjazdem warto udać się do oddziału swojego banku i tam poprosić o kartę uprawniającą do wypłaty gotówki bez prowizji poza granicami Polski.

Korzystanie z kart kredytowych
Najlepszą opcją płatniczą na terenie Kanady jest używanie kart płatniczych, najlepiej międzynarodowych. Bez problemu można korzystać z Mastercard, Visa, American Express. Przed wyjazdem najbezpieczniej upewnić się czy karta, której jest się posiadaczem na pewno będzie działała na terenie Kanady.
Niektóre karty kredytowe nie są akceptowane w sklepach. Wśród nich są: Cirrus, Maestro czy Visa Elektron.

Korzystanie z gotówki
Ze względów bezpieczeństwa nie należy nosić przy sobie zbyt dużej ilości gotówki. Bezpieczniejszą opcją są czeki podróżne lub karta płatnicza.
Przy przekraczaniu granicy kanadyjskiej nie wolno przewieźć kwoty większej niż 10 000 CAD lub jej równowartości w innej walucie.

Jaką najlepiej mieć walutę?
Najlepiej przywieźć do Kanady dolary kanadyjskie. Waluty, które obok CAD najbardziej opłaca się mieć ze sobą (i których wymiana będzie najbardziej dla nas korzystna) to: euro, funty oraz dolary amerykańskie.

Podatki
Na terenie Kanady praktycznie do wszystkich towarów i usług doliczany jest podatek GST w wysokości 5% i (z wyjątkiem prowincji Alberta) podatek prowincjonalny PST (uzależniony od regionu), wahający się od 5 do 15%.
Warto zachować rachunki za zakupy i opłaty hotelowe, których dokonaliśmy na terenie Kanady. Wyjeżdżając z Kanady możemy ubiegać się o zwrot podatku w Canada Revenue Agency. W tym celu wypełniamy odpowiedni formularz i dołączamy do niego rachunki.

Co warto kupić?
Podczas pobytu w Kanadzie warto kupić wino lodowe np. najpopularniejsze i najlepsze Cave Springs Riesling Icewine CDN (koszt to ok. 60$) i oczywiście syrop klonowy.

Zgłoś błąd

Kanada w pigułce

Ceny & Pieniądze
Oficjalna nazwa Canada (ang. i fr. Canada)
Stolica
Ottawa
Waluta
1 dolar kanadyjski = 100 centów (CAD, $)
Język
angielski, francuski
Liczba ludności
34300000
Powierzchnia
99761402
Religia
chrześcijaństwo, protestantyzm
Ustrój
monarchia konstytucyjna

Kanada - więcej informacji