Calgary

Calgary w pigułce

Kraj
Kanada
Liczba ludności
1140422
Powierzchnia
789,90 km2
Nr. kierunkowy
Współrzędne
N:51.05
E:-114.066667

Co warto zobaczyć w Calgary?

Calgary to całkiem młode, założone dopiero w 1875 roku, kanadyjskie miasto. Zamieszkuje je jednak ponad milion osób, dzięki czemu uważa się je za największe miasto prowincji Alberta. Wszystko za sprawą jego szybkiego rozwoju spowodowanego przede wszystkim budową Kanadyjskiej Kolei Żelaznej.
Miasto doceniane jest przede wszystkim ze względu na swoje znaczenie, jakie odgrywa w różnych gałęziach przemysłu. To tu od początku ubiegłego stulecia wydobywa się ropę naftową i gaz ziemny, które eksportowane są nie tylko do innych kanadyjskich miast, lecz także wielu krajów na całym świecie. Jego mieszkańcy nie mogą również narzekać na dostęp do ośrodków kulturalnych i obiektów naukowych – to tu założono jeden z największych uniwersytetów w okolicy, a już na pewno największy w Calgary, Uniwersytet Calgary, który obecnie czuwa nad edukacją ponad 30 tysięcy studentów z wszystkich kontynentów.
Miasto leży w obrębie Gór Skalistych, które gwarantują nie tylko atrakcyjne formy spędzania wolnego czasu w okolicy (mowa tu na przykład o wędrówkach górskich), lecz również odrobinę terenów zielonych – jak zostało wspomniane, Calgary to miasto typowo przemysłowe, przez co roślinność nie może w nim rozwijać się zbyt intensywnie. Górzysty teren wpływa także na ogromną zmienność warunków pogodowych. Zimy bardzo często są tu mroźne, z dużą ilością śniegu i silnym wiatrem, chociaż nierzadko zdarzają się podczas miesięcy zimowych dni z temperaturami dodatnimi. Lato natomiast jest całkiem gorące, w porównaniu do tego, jakie może być doświadczone w innych częściach Kanady. Średnia temperatura w lipcu wynosi nieco ponad 16 stopni Celsjusza, podczas gdy w sierpniu – o ponad pół stopnia mniej.

Zgłoś błąd

Dzielnice Calgary

Atrakcje turystyczne i zabytki w Calgary

W okolicy Calgary

Miasta w pobliżu Calgary

Calgary - galeria zdjęć

Calgary w pigułce

Kraj
Kanada
Podział administracyjny
Do zrobienia
Liczba ludności
1140422
Powierzchnia
789,90 km2
Nr. kierunkowy
Współrzędne
N:51.05
E:-114.066667

Calgary - więcej informacji