Irlandia

Irlandia w pigułce

Flaga Irlandii
Oficjalna nazwa Irlandia (irl. Éire, ang. Ireland)
Stolica
Dublin
Waluta
1 euro = 100 eurocentów (EUR, €)
Język
irlandzki, angielski
Liczba ludności
4 588 252
Powierzchnia
70 273m2
Religia
dominująca: katolicyzm
Ustrój
republika, demokracja parlamentarna
Najtańsze bilety lotnicze w sieci Kup teraz
Wycieczki do Irlandii Hotele w Irlandii

Dlaczego warto zwiedzać i podróżować w Irlandii?
Jakie atrakcie warto zobaczyć?

Irlandia leży w Europie Zachodniej na wyspie o tej samej nazwie. Kraj ma dostęp do wód Morza Irlandzkiego, Morza Celtyckiego oraz Oceanu Atlantyckiego. Łączna długość wybrzeża Zielonej Wyspy wynosi 1448 km.

Pierwsze ślady osadnictwa na terenie dzisiejszej Irlandii pochodzą sprzed 8000 r. p.n.e. Za pierwszych osadników uznaje się myśliwych pochodzenia europejskiego, po których pozostały do dnia dzisiejszego serie neolitycznych grobowców. Wśród nich jest jeden z największych grobowych korytarzy, które wzniósł człowiek – Newgrange. V wiek upłynął pod znakiem chrystianizacji tych ziem przez św. Patryka, którego dzień jest tu uroczyście obchodzony 17 III. Trzy wieki później rozpoczęły się najazdy wikingów, którzy ostatecznie zostali odparci w 1014 roku przez króla Briana Śmiałego. W 1169 roku zaczęły się wyprawy anglonormandzkie. Dopiero pod koniec XX wieku zakończył się okres angielskiej dominacji. W 1937 roku utworzono państwo Irlandię.

Współczesna nazwa Irlandii, irlandzkie Éire i angielskie Ireland, obowiązuje od 1937 roku. Historyczną nazwą tego kraju była Hibernia, którą nadali temu państwu Rzymianie.

Najważniejszymi miastami na terenie Irlandii są Dublin, Cork, Galway, Limerick, Waterford. To tutaj znajdują się najwyższe na świecie Klify Moheru zwane Moherowymi Klifami, które trzeba zobaczyć ze względu na fakt, że uważa się je za jedną z największych atrakcji turystycznych Zielonej Wyspy. Podróżując po kraju warto wybrać na Przylądek Dingle, aby na własne oczy zobaczyć Oratorium Gallarus – kamienny kościół pochodzący z VI – IX wieku. Nie można zapomnieć o słynących ze swojej geologii oraz zabytków Wyspach Aran. Miłośnicy gór, jezior, lasów i mokradeł powinni wybrać się do Parku Narodowego Killarney. Chcecie zobaczyć 37 tys. bazaltowych skał pochodzenia wulkanicznego o niezwykle regularnym kształcie? Jeśli tak, warto wybrać się do Grobli Olbrzyma. Miłośnicy zabytków wczesnego chrześcijaństwa powinni pomyśleć nad odwiedzeniem Glendalought – czyli Doliny Dwóch Jezior oraz osady noszącej taką samą nazwę, której historia sięga VI wieku. Jedną z największych atrakcji turystycznych Irlandii jest starszy od egipskich piramid neolityczny grobowiec Newgrange. Będąc na Zielonej Wyspie nie można także zapomnieć o odwiedzeniu jednego z tutejszych zamków. Na listę miejsc do odwiedzenia warto wpisać uważany za skarb narodowy średniowieczny Zamek Blarney oraz jego wielkie i imponujące ogrody. I oczywiście Dublin, który jest atrakcją samą w sobie.

Wiele osób mogą zainteresować rdzennie irlandzkie sporty, którymi są hurling – odmiana hokeja na trawie oraz futbol gaelicki – połączenie rugby i piłki nożnej. Popularny jest tu kitesurfing oraz kajaki. Miłośnicy aktywnego wypoczynku i poszukiwacze adrenaliny nie powinni więc tu narzekać na nudę.

Irlandia kojarzy się nam z Celtami, piwem i pubami, owcami, zielenią oraz deszczem. Zielona Wyspa powinna spodobać się miłośnikom zieleni i przyrody, trekkingu, wielbicielom piwa, skocznej muzyki oraz tym, którzy uwielbiają gubić się i potem znajdować miejsca poza utartymi szlakami.

Zgłoś błąd

Regiony w Irlandii

Miasta w Irlandii

Atrakcje turystyczne i zabytki w Irlandii

Irlandia - galeria zdjęć

Irlandia w pigułce

Irlandia
Oficjalna nazwa Irlandia (irl. Éire, ang. Ireland)
Stolica
Dublin
Waluta
1 euro = 100 eurocentów (EUR, €)
Język
irlandzki, angielski
Liczba ludności
4588252
Powierzchnia
702732
Religia
dominująca: katolicyzm
Ustrój
republika, demokracja parlamentarna

Irlandia - więcej informacji