Irlandia

Irlandia w pigułce

Flaga Irlandii
Oficjalna nazwa Irlandia (irl. Éire, ang. Ireland)
Stolica
Dublin
Waluta
1 euro = 100 eurocentów (EUR, €)
Język
irlandzki, angielski
Liczba ludności
4 588 252
Powierzchnia
70 273m2
Religia
dominująca: katolicyzm
Ustrój
republika, demokracja parlamentarna
Najtańsze bilety lotnicze w sieci Kup teraz
Wycieczki do Irlandii Hotele w Irlandii

Komunikacja & środki lokomocji w Irlandii

W Irlandii obowiązuje lewostronny ruch drogowy. Kraj ma gęstą sieć dróg, ale należy pamiętać, że wiele z nich nie jest w najlepszym stanie. Ponadto przy planowaniu zwiedzania Zielonej Wyspy warto wziąć pod uwagę, że nie we wszystkie miejsca dostaniemy się tu środkami komunikacji publicznej. Do tego drogi są wąskie i trzeba liczyć się ze słabym oznakowaniem dróg /tras.

Środki lokomocji na terenie

Auto
Jest to znakomity środek transportu na zwiedzenie Irlandii. Samochodem dojedziemy w wiele miejsc, gdzie nie dojeżdża komunikacja miejska. Auto można wynająć na lotnisku lub za pomocą Internetu. Koszty są zależne od sezonu. Należy pamiętać, że obowiązuje tu lewostronny ruch. Maksymalna prędkość w terenie niezabudowanym to 100 km/h, a na autostradach 120 km/h. Akceptowane jest polskie prawo jazdy.

Autobus
Komunikacja w miastach jest całodobowa. Połączenia międzymiastowe, szczególnie nocne, są ograniczone i do tego drogie. Kursy dzienne są też rzadkie. Bilet jest tańszy w porównaniu z kosztami przejazdu za pociąg, ale podróż jest tu dłuższa.
Warto w tym miejscu także dodać informację o tym, że transport publiczny w mniejszych miejscowościach praktycznie nie istnieje, a w stolicy kraju choć jest, odradza się korzystanie z niego ze względu na uciążliwe korki.
Za pomocą tej strony można znaleźć połączenia autobusowe: http://www.buseireann.ie/.

Kolej
Pociągi są tu nowoczesne i bezpieczne. W porównaniu do transportu autobusowego jest to droższy środek komunikacji. Istnieją połączenia lokalne i międzymiastowe. W stolicy kraju możemy skorzystać z szybkiej kolei miejskiej, tzw. DART-u.
Za pomocą tej strony można znaleźć połączenia kolejowe: http://www.railtoursireland.com/.

Rower
To znakomity środek do poruszania się po Irlandii i zwiedzania tutejszych miejsc. Doskonale sprawdzi się w zatłoczonym Dublinie.

Samolot
Ze względu na fakt, że Irlandia nie jest dużym krajem, podróżowanie samolotem nie jest opłacalne, ale warto sprawdzać ceny za dostępne w danym okresie połączenia, bowiem można się spotkać z dość częstą sytuacją, iż za bilet lotniczy zapłacimy taniej niż za ten na pociąg. Tanie linie lotnicze to: Ryanair, Aerarann. Międzynarodowe porty lotnicze znajdują się w Dublinie, Cork, Knock i Shannon.

Taksówka
Przed wejściem do taksówki warto ustalić przybliżony koszt za przejazd w określone miejsce. Taksówki wyposażone są w taksometry, o których włączenie warto przypomnieć taksówkarzom. Trzeba pamiętać, że ok. drugiej nad ranem, ze względu na zamykanie lokali, możemy mieć problem ze złapaniem taksówki. Można ją także wcześniej, za dodatkową opłatą, zamówić telefonicznie. Za trzaśnięcie drzwiami trzeba się spodziewać ok. 5 EUR.

Zgłoś błąd

Irlandia w pigułce

Komunikacja
Oficjalna nazwa Irlandia (irl. Éire, ang. Ireland)
Stolica
Dublin
Waluta
1 euro = 100 eurocentów (EUR, €)
Język
irlandzki, angielski
Liczba ludności
4588252
Powierzchnia
702732
Religia
dominująca: katolicyzm
Ustrój
republika, demokracja parlamentarna

Irlandia - więcej informacji