Cork

Cork w pigułce

Kraj
Irlandia
Liczba ludności
119230
Powierzchnia
37,3 km2
Nr. kierunkowy
(+353) 21
Współrzędne
N:51.883333
E:-8.466667
Herb
Herb Corku

Co warto zobaczyć w Cork?

Cork to drugie pod względem wielkości miasto w Republice Irlandii oraz ważny ośrodek administracyjny, kulturalny i uniwersytecki. W ostatnich latach w Polsce znany jest także z tego, że osiedliło się tu wielu Rodaków, którzy wyjechali na Zieloną Wyspę w poszukiwaniu pracy i lepszego życia. Dziś w samym mieście mieszka około 4 tysięcy Polaków, a w najbliższej jego okolicy kolejnych 10 tysięcy. Z tego względu powołano tu nawet urząd Konsula Honorowego Rzeczpospolitej Polskiej, którym został jeden z irlandzkich biznesmenów, Michael Mulcahy.

Położone nad rzeką Lee Cork należy do najważniejszych ośrodków kulturalnych Irlandii. W 2005 roku pełniło funkcję Europejskiej Stolicy Kultury. Odbywa się tu wiele ciekawych imprez oraz festiwali, między innymi Guinness’ Cork Jazz Festival czy Cork Film Festival. Działają tu także liczne galerie i muzea. Instytucjami wspierającymi rozwój kulturalny miasta, a także mającymi duży udział w tworzeniu jego oferty kulturalnej są uczelnie wyższe, na czele z najstarszym, założonym w 1845 roku University College Cork.

Irlandczykom przez wiele lat Cork i sąsiadujący z nim port Cobh kojarzyły się z oknem na świat. To stąd odpływało większość statków do Ameryki podczas wielkiej emigracji w XIX i początkach XX wieku. To tu także miał swój ostatni postój Titanic, zanim wypłynął na wody Oceanu Atlantyckiego.

Dziś Cork to tętniące życiem miasto, które nie tylko przyciąga turystów licznymi zabytkami ale także staje się bazą wypadową do zwiedzania malowniczych okolic.

Zgłoś błąd

Atrakcje turystyczne i zabytki w Cork

W okolicy Corku

Atrakcje turystyczne i zabytki w okolicy Corku

Miasta w pobliżu Corku

Cork - galeria zdjęć

Cork w pigułce

Kraj
Irlandia
Podział administracyjny
Do zrobienia
Liczba ludności
119230
Powierzchnia
37,3 km2
Nr. kierunkowy
(+353) 21
Współrzędne
N:51.883333
E:-8.466667

Cork - więcej informacji