Stany Zjednoczone

Stany Zjednoczone w pigułce

Flaga USA
Oficjalna nazwa Stany Zjednoczone Ameryki (ang.: United States, United States of America, U. S., USA)
Stolica
Waszyngton
Waluta
1 dolar amerykański = 100 centów (USD, $)
Język
amerykański angielski, hiszpański, Język dakota, hawajski
Liczba ludności
314 138 053
Powierzchnia
9 373 967m2
Religia
protestantyzm
Ustrój
republika prezydencka
Najtańsze bilety lotnicze w sieci Kup teraz
Wycieczki do USA Hotele w USA

Zdrowie & Bezpieczeństwo w USA

Szczepienia
Wyjeżdżając do USA jako obywatele Polski nie jesteśmy zobligowani do żadnych obowiązkowych szczepień.

Wirusowe zapalenie wątroby A – niekoniecznie
Wirusowe zapalenie wątroby B – niekoniecznie
Żółta gorączka – niekoniecznie
Błonica, tężec, polio – zalecane
Dur brzuszny – niekoniecznie
Wścieklizna – niekoniecznie
Japońskie zapalenie mózgu – niekoniecznie
Menigkokowe zapalenie opon – niekoniecznie

Lekarstwa do zabrania
Należy zabrać odpowiedni zapas leków, które musimy przyjmować ze względów zdrowotnych, repelenty, środki: przeciwbólowe, przeciwbiegunkowe, dezynfekujące oraz opatrunkowe. Wybierając się w teren górzysty należy zaopatrzyć się w kremy z filtrem przeciwsłonecznym chroniące nas przed zbyt dużym nasłonecznieniem. Osoby noszące soczewki nie powinny zapomnieć o kroplach nawilżających.
Leki, które zabieramy na teren USA w związku z chorobą powinny być w oryginalnych opakowaniach i najlepiej z dołączonym do nich listem od lekarza. Warto zabrać z Polski wszystkie potrzebne leki bowiem amerykańskie odpowiedniki wymagające tam recepty od lekarza choć są łatwo osiągalne często niestety są o wiele droższe.

Choroby zakaźne
Lamblioza- czyli pasożytnicze zapalenia jelita cienkiego. Chcą uniknąć zakażenia nie należy spożywać wody ze strumieni czy rzek. Zakażenie może być przenoszone z człowieka na człowieka. Objawy to nudności, wzdęcia i biegunka.

Borelioza – Przenoszona przez kleszcze. Objawy podobne do grypy. Szybko leczone zakażenie to szansa zapobiegnięcia chorobie.
Wścieklizna – większość wykrytych przypadków związana była z nietoperzami.

Wirus Zachodniego Nilu – choroba przenoszona przez komary Culex. Często nie ma praktycznie żadnych objawów, a wśród znanych są: bóle głowy, gorączka, śpiączka.

Gdy jesteś na miejscu

Zagrożenia i niebezpieczeństwa
USA to kraj, w którym jednymi z najczęstszych zagrożeń są rabunki, różnego rodzaju przestępstwa, tornada czy trzęsienia ziemi, jest miejscem bezpiecznym dla turystów. Należy jednak uważać na kilka spraw, które w dużej mierze są zależne od regionu, do którego się wybieramy.

Wynajmując auto należy posiadać ubezpieczenie. Jazda bez niego jest po pierwsze nielegalna, a po drugie przy kradzieży części czy auta koszty są bardzo wysokie. Należy też pamiętać, że w trakcie podróży samochodem nie należy podwozić autostopowiczów (w większości stanów jest to prawnie zakazane).

W trakcie rozmów z urzędnikami czy funkcjonariuszami prawa nie wolno żartować z terroryzmu.

W USA należy pamiętać o tym, że łatwo jest być oskarżonym o pedofilię.

Trzeba uważać na kanciarzy i oszustów. Kradzież drobnych rzeczy jest jedną z najczęściej przydarzających się rzeczy turystom. Pieniądze z bankomatów najlepiej wybierać tylko w dzień.

Po zmroku nie należy wypuszczać się w ciemne uliczki i biedne dzielnice.

W trakcie podróży w miejsca bliskie światu przyrody należy uważać na grzechotniki, skorpiony, w parkach narodowych na niedźwiedzie, na Florydzie na krokodyle.

Insekty
Do najgroźniejszych i najbardziej uciążliwych insektów należą kleszcze i komary. Przed wyjazdem warto zaopatrzyć się w odpowiednie repelenty.

Podróżowanie z dziećmi
Urząd Celny i Straż Graniczna Stanów Zjednoczonych Ameryki w przypadku podróży z dzieckiem tylko jednego z rodziców /opiekunów zaleca posiadanie pisemnej zgody na wyjazd poza granice kraju. Krótkie oświadczenie powinno być napisane w języku angielskim i powinno zawierać następujące stwierdzenie: „Potwierdzam, że moja żona/ mój mąż/inna osoba podróżuje poza granice kraju z moim synem/córką i wyrażam na to zgodę” (“I acknowledge that my husband/wife/other person is traveling with my son/daughter out of the country and has my permission to do so”).

W razie choroby
Stany Zjednoczone oferują jedną z najlepszych opiek medycznych na świecie, ale z drugiej strony jej koszty są równie bardzo wysokie. Jeszcze przed wyjazdem z kraju warto wykupić porządne ubezpieczenie na wypadek ew. kosztów leczenia na miejscu.
W przypadku nagłej sytuacji wymagającej wizyty w szpitalu najpierw warto pójść na izbę przyjęć i tam dowiedzieć się co nam dolega. Jeśli sytuacja nie jest groźna lub pilna mniejsze koszty poniesiemy udając się do miejscowego lekarza niż w przypadku opieki oferowanej przez szpital.
Wizyta u lekarza w USA to koszt od 50 do 100 dolarów. Doba w szpitalu to koszt rzędu od 500 dolarów w górę, nie wliczając żadnych opłat związanych z zabiegami.

Zgłoś błąd

Stany Zjednoczone w pigułce

Zdrowie & Bezpieczeństwo
Oficjalna nazwa Stany Zjednoczone Ameryki (ang.: United States, United States of America, U. S., USA)
Stolica
Waszyngton
Waluta
1 dolar amerykański = 100 centów (USD, $)
Język
amerykański angielski, hiszpański, Język dakota, hawajski
Liczba ludności
314138053
Powierzchnia
93739672
Religia
protestantyzm
Ustrój
republika prezydencka

Stany Zjednoczone - więcej informacji