10 nieodkrytych zamków Polski

Wawel, Malbork, nawet Krzyżtopór, Ogrodzieniec i Pieskowa Skała. Te zamki zna praktycznie każdy z nas. Budowli warownych, które miały bronić naszych granic przed sąsiadami (lub granic sąsiadów przed nami) jest na terenie Polski bardzo dużo. Wiele z nich to bardzo okazałe budowle, inne to ruiny, które na rekonstrukcję już się pewnie nigdy nie doczekają. Z jakiś powodów nie zapisały się one w naszej zbiorowej pamięci i dobrze znane są tylko miejscowym.

W istocie Polska zamkami stała. Budowali je królowie dla zabezpieczenia granic, ale były również stawiane przez nieziemsko bogatych magnatów. Te budowle to nasze ogromne dziedzictwo – wcale nie jesteśmy gorsi od Doliny Loary, czy innych miejsc w Europie dobrze kojarzonych z ogromnymi zamczyskami.

Przypomnijmy sobie niektóre z tych zapomnianych zamków, bo są warte uwagi i odwiedzin, gdy kiedyś będziemy w ich okolicy.

#1. Zamek w Bolkowie

Fani brzmień gotyckich dobrze znają imprezę Castle Party, ale miejsce, gdzie latem każdego roku się ona odbywa, jest mniej kojarzone. A Zamek w Bolkowie z pewnością jest warty uwagi, przede wszystkim dlatego, że zachował się w dość przyzwoitym stanie, chociaż są to ruiny. Z daleka najlepiej się one prezentują, gdy wjedziemy do Bolkowa od północnej strony. Historia zamku jest dość długa i sięga jeszcze XIII stulecia, gdy na Śląsku rządzili Piastowie, chociaż dzielnica ta znajdowała się coraz bardziej pod wpływami niemieckimi i czeskimi. Bolków jako potężna warownia przetrwał do pierwszej połowy XVII wieku, gdy został zdobyty przez Szwedów, następnie stracił na znaczeniu i zaczął popadać w coraz większą ruinę. Być może dziś już byśmy go nie mogli zobaczyć na bolkowskim wzgórzu, ale władze pruskie w XIX szybko zareagowały i zakonserwowały to, co pozostało.

10 nieodkrytych zamków Polski
Autor: Jerzy Strzelecki, Licencja: CC BY


Podobne ciekawostki

10 najgłębszych rzek na świecie

Większość zestawień dotyczących rzek przedstawia ich długość, wielkość dorzecza, ilość dopływów czy szybkość przepływu...
10 najgłębszych rzek na świecie