10 największych miast świata

Atrakcyjne miejsca pracy, prestiżowe uczelnie, możliwość korzystania z dobrze rozwiniętej sieci komunikacyjnej i najnowszych technologii czy wielokulturowe środowisko to tylko niektóre zalety, które każdego roku przyciągają miliony osób do największych metropolii świata. Nie straszny jest im wszechobecny hałas, smog utrudniający oddychanie czy ogromne korki na ulicach występujące nie tylko w godzinach szczytu, lecz nawet nocą. Miasta nieustannie powiększają swoje powierzchnie, włączając w swoje granice kolejne miejscowości znajdujące się tuż przy nich. Poniższa lista przedstawia najważniejsze aglomeracje świata, najbardziej zaludnione i oferujące najwięcej możliwości znalezienia zatrudnienia w sferze ekonomii, gospodarki czy przemysłu. Chociaż wiodącą rolę odgrywają miasta azjatyckie, można zauważyć, że dorównać próbują im między innymi Nowy Jork czy stolica Meksyku.

 

Tabelaryczne zestawienie największych miast świata.

#10. Nowy Jork

Miasto znane każdemu, chociażby z gazet czy telewizji. Mimo że nie jest stolicą Stanów Zjednoczonych, słyszy się o nim częściej niż o Waszyngtonie. Powszechnie uważa się go za kulturalne centrum świata. Będąc dodatkowo siedzibą Organizacji Narodów Zjednoczonych, odgrywa bardzo istotną rolę w zakresie gospodarki i ekonomii na świecie. Populacja całej aglomeracji stanowi około 18 milionów mieszkańców, co daje ponad 10 tysięcy osób na każdy kilometr kwadratowy.

10 największych miast świata
Autor: jerryfergusonphotography, Licencja: CC BY


Podobne ciekawostki

10 najgłębszych rzek na świecie

Większość zestawień dotyczących rzek przedstawia ich długość, wielkość dorzecza, ilość dopływów czy szybkość przepływu...
10 najgłębszych rzek na świecie