10 najczęściej odwiedzanych parków narodowych USA

Na terenie Stanów Zjednoczonych znajduje się pięćdziesiąt osiem parków narodowych, które każdego roku przyciągają wielu turystów z całego świata. Pierwszym w USA i zarazem najstarszym na świecie jest Yellowstone. Utworzono go w 1872 roku i od tej daty zaczyna się historia amerykańskich parków narodowych oraz ochrony niezwykle pięknych naturalnych obszarów przyrody i dzikich zwierząt. Kilkanaście lat później, w 1916 roku, powstała specjalna jednostka administracyjna zajmująca się zarządzaniem – National Park Service. Zarządza obecnie parkami o łącznej powierzchni 83 mln ha.

Amerykańskie parki narodowe to niezwykła różnorodność świata flory i fauny. Gorące źródła i gejzery można podziwiać w najbardziej znanym Yellowstone; rozsławionym za sprawą Disneya. Dech w piersiach zapiera widok niesamowitego Wielkiego Kanionu Kolorado. Największą liczbę jaskiń i nietoperze kryjące się w ich zakamarkach zobaczymy w Carlsbad Cavern. Kto chce podziwiać skalane kolumny, ten powinien wybrać się do Bryce Canyon. W Grand Teton oprócz niesamowitego kanionu czeka na nas jezioro Jenny liczące 12 tys. lat. Każdy kto interesuje się historią USA powinien dotrzeć do Mesa Verde i zobaczyć prekolumbijskie osiedla w skale sprzed 700 lat.

Parki Narodowe USA to miejsca, które zachwycają różnorodnością, pięknem naturalnym i żyjącymi tam dzikimi zwierzętami. Kontrastują z wielkimi amerykańskimi metropoliami, zgiełkiem miast i tym wszystkim, co kryje się pod słowem cywilizacja. To nie tylko niezwykłe spotkania ze światem natury, ale i chwile odpoczynku od codzienności.

#1. Cuyahoga Valley National Park

Park powstał dopiero w 2000 roku i znajduje się w pobliżu Cleveland i Akron, w stanie Ohio. Nazwa pochodzi od rzeki, która przez niego przepływa. Cuyahoga w języku mohawk oznacza krzywą rzekę. Na jego terenie znajduje się wiele gatunków roślin oraz żyje wiele zwierząt.

10 najczęściej odwiedzanych parków narodowych USA
Autor: betsyweber, Licencja: CC BY

10 najczęściej odwiedzanych parków narodowych USA
Autor: betsyweber, Licencja: CC BY


Podobne ciekawostki