7 niezwykłych miast USA

Stany Zjednoczone to jedno z największych, czwarte co do wielkości, państw świata. Zaraz po Chinach i Indiach plasuje się na trzecim miejscu pod względem liczby ludności. Sąsiaduje z Kanadą i Meksykiem. Kraj oblewają także wody trzech oceanów: Arktycznego, Atlantyckiego i Spokojnego. Jest to również państwo federacyjne, które dzieli się na pięćdziesiąt stanów. Ponadto do terytorium USA należą wyspy na Pacyfiku: Baker, Guam, Howland, Jarvis, Johnston, Kingman, Mariany Północne, Midway, Palmyra, Samoa Amerykańskie, Wake oraz wyspy na Atlantyku: Wyspy Dziewicze, Navassa oraz Portoryko, które jest państwem stowarzyszonym ze Stanami Zjednoczonymi.

USA to także świat przyrody, który warto odkryć w trakcie podróży przez ten interesujący kraj. Geograficznie wyróżniamy tu: Płaskowyż Lauretyński, Równinę Atlantycką, Appalachy, Wewnętrzne Równiny, Wewnętrzny Region Górski, Góry Skaliste, Śródgórskie Wyżyny i Góry Nadbrzeżne.

Kraj ten to także warte odkrycia parki narodowe; wśród nich znajdują się m.in.: Acadia, Glacier Bay, Grand Teton, Mesa Verde, Olympic, Yellowstone czy Yosemite.

Stany Zjednoczone posiadają też bogatą sieć rzek. Za najdłuższą z nich uważa się Missouri, a za najgłębszą Mississippi. USA znane są na kontynencie Ameryki Północnej oraz na całym świecie także za sprawą takich jezior, jak m.in.: Huron, Michigan, Erie, czy Ontario.

Wybierając się do Stanów Zjednoczonych warto mieć także na uwadze fakt, że jest to miejsce, które przypadnie do gustu miłośnikom gór i górskich krajobrazów. Wszystkie osoby, które chcą zobaczyć najwyższy szczyt USA powinny wybrać się w Góry Alaska, gdzie na wysokości 6194 m n.p.m. leży McKinley.

Stany Zjednoczone Ameryki to nie tylko piękne parki narodowe, wysokie góry, rozległe pustynie czy długie rzeki, ale i miejsce warte odwiedzenia przez wszystkich miłośników kultury i sztuki. Wystarczy wybrać się do jednej z największych metropolii świata – Nowego Jorku, aby uzmysłowić sobie bogactwo ofert kulturalnych, jakie daje wszystkim ten kraj, a to zaledwie jedno miasto.

USA spodoba się zarówno mieszczuchom, którzy w wielkich ośrodkach miejskich tj. np. słynny Nowy Jork, Los Angeles czy Boston znajdą atrakcje dla siebie, jak i wielbicielom cichych zakątków i odludnych miejsc znajdujących się na Alasce.

#1. Asheville

Jest to jedno z najładniejszych i najbardziej uroczych miasteczek w USA. Tutejsze domy, galerie sztuki, restauracje i wiele innych budynków może poszczycić się ciekawą architekturą łączącą wiele stylów. Asheville jest również kolonią artystyczną i jednym z popularnych kurortów uzdrowiskowych. Z ciekawostek można dodać, że znajduje się tu także największe na świecie archiwum danych pogodowych. To miejsce, które powinien zobaczyć każdy, kto lubi piękne miasteczka oraz poszukuje na terenie USA interesujących miejsc pod względem architektonicznym, historycznym i kulturowym.

7 niezwykłych miast USA
Autor: moonlightbulb, Licencja: CC BY


Podobne ciekawostki