10 najpiękniejszych wodospadów na świecie

Wodospady, ogólnie rzecz ujmując, to spadek ogromnych mas wody wynikający z obniżenia progu skalnego w korycie rzeki. Może to być niewielkie, kilkumetrowe obniżenie, powodujące niewielkie wodospady, spływające nieco leniwie ze zbocza skały, bądź kilkusetmetrowe – powodujące spadanie na ziemię takich mas wody, że tworzy to niesamowite zjawisko przyrodnicze, a rozpryskująca się woda daje wilgotność otoczenia odczuwalną nawet w promieniu kilkuset metrów lub kilku kilometrów. Gdy mówimy “wodospad”, automatycznie nasuwa się skojarzenie “Niagara”. Rzeczywiście, to jeden z największych i najbardziej znanych wodospadów na świecie. Jednak są i inne, równie urzekające, a których sława nie jest tak głośna.

Wodospady funkcjonują jako atrakcje turystyczne na całym świecie, tworzą wraz z otaczającą je roślinnością i skałami niepowtarzalne, bajeczne krajobrazy. Uwieczniają je fotografowie na najpiękniejszych zdjęciach świata, malują malarze. Co sprawia, że wodospady na całym świecie tak przyciągają rzesze turystów? Z pewnością jest to fakt, że nie występują one w każdym regionie świata, a jedynie w miejscach górzystych, tam, gdzie występuje różnorodne ukształtowanie terenu. Ponadto, miejsca, w których występują wodospady zwykle są uznawane za trudno dostępne, dlatego taką satysfakcję sprawia fakt dojścia do ich podnóża. Poza tym, obcowanie z tak dziką, nieokiełznaną przyrodą daje poczucie swobody, wolności, pozwala doskonale się zrelaksować.

#10. Dettifoss w Islandii

Jeden z najpotężniejszych wodospadów świata. Ma wysokość 45 metrów, jest bardzo spiętrzony, stromy i wzburzony. Jest to jeden z wodospadów powstałych na lodowcu, co daje im jeszcze ciekawszy, chłodniejszy i bardziej niedostępny klimat. Wodospad Dettifoss wytwarza średnio 85 megawatów mocy! Spływająca z niego szaro-brązowa masa wody, której nie otacza praktycznie żadna roślinność, w chłodnej i niedostępnej Islandii spowitej chmurami, tworzą specyficzny, szary obraz, jednocześnie przyciągający, fascynujący, a także odpychający.

10 najpiękniejszych wodospadów na świecie
Autor: MindsEye_PJ, Licencja: CC BY


Podobne ciekawostki

Korona Polski

Jeśli szukasz ciekawego sposobu na spędzenie wakacji, to poniższy artykuł będzie ciekawą propozycją dla...
Korona Polski

10 największych miast świata

Atrakcyjne miejsca pracy, prestiżowe uczelnie, możliwość korzystania z dobrze rozwiniętej sieci komunikacyjnej i najnowszych...
10 największych miast świata