10 najpiękniejszych wodospadów na świecie

Wodospady, ogólnie rzecz ujmując, to spadek ogromnych mas wody wynikający z obniżenia progu skalnego w korycie rzeki. Może to być niewielkie, kilkumetrowe obniżenie, powodujące niewielkie wodospady, spływające nieco leniwie ze zbocza skały, bądź kilkusetmetrowe – powodujące spadanie na ziemię takich mas wody, że tworzy to niesamowite zjawisko przyrodnicze, a rozpryskująca się woda daje wilgotność otoczenia odczuwalną nawet w promieniu kilkuset metrów lub kilku kilometrów. Gdy mówimy „wodospad”, automatycznie nasuwa się skojarzenie „Niagara”. Rzeczywiście, to jeden z największych i najbardziej znanych wodospadów na świecie. Jednak są i inne, równie urzekające, a których sława nie jest tak głośna.

Wodospady funkcjonują jako atrakcje turystyczne na całym świecie, tworzą wraz z otaczającą je roślinnością i skałami niepowtarzalne, bajeczne krajobrazy. Uwieczniają je fotografowie na najpiękniejszych zdjęciach świata, malują malarze. Co sprawia, że wodospady na całym świecie tak przyciągają rzesze turystów? Z pewnością jest to fakt, że nie występują one w każdym regionie świata, a jedynie w miejscach górzystych, tam, gdzie występuje różnorodne ukształtowanie terenu. Ponadto, miejsca, w których występują wodospady zwykle są uznawane za trudno dostępne, dlatego taką satysfakcję sprawia fakt dojścia do ich podnóża. Poza tym, obcowanie z tak dziką, nieokiełznaną przyrodą daje poczucie swobody, wolności, pozwala doskonale się zrelaksować.

#10. Dettifoss w Islandii

Jeden z najpotężniejszych wodospadów świata. Ma wysokość 45 metrów, jest bardzo spiętrzony, stromy i wzburzony. Jest to jeden z wodospadów powstałych na lodowcu, co daje im jeszcze ciekawszy, chłodniejszy i bardziej niedostępny klimat. Wodospad Dettifoss wytwarza średnio 85 megawatów mocy! Spływająca z niego szaro-brązowa masa wody, której nie otacza praktycznie żadna roślinność, w chłodnej i niedostępnej Islandii spowitej chmurami, tworzą specyficzny, szary obraz, jednocześnie przyciągający, fascynujący, a także odpychający.

10 najpiękniejszych wodospadów na świecie
Autor: MindsEye_PJ, Licencja: CC BY


Podobne ciekawostki

7 nowych cudów świata

Są niepowtarzalne i jedyne w swoim rodzaju. Zachwycają swoim pięknem. Zaskakują genialnością, z jaką...
7 nowych cudów świata