12 najbardziej nietypowych mostów na świecie

Wszystkie mosty, zebrane w poniższym zestawieniu, wprowadzają podziwiające je lub przemieszczające się nimi osoby w osłupienie i zdziwienie. Największe z największych, najlepsze z najlepszych, najbardziej oryginalne i wyznaczające całkowicie nowe szlaki w dziedzinie architektury. Zlokalizowane w różnych zakątkach naszego świata, od Azji, poprzez Europę, aż za Ocean Atlantycki.
Mosty, o których zaraz usłyszysz, posiadają nie tylko nietypową budowę i korzystają z unikatowych rozwiązań, ale bardzo często zlokalizowane są w oryginalnych i zapierających dech w piersiach miejscach. Z całą pewnością, większość z Was, będzie chciała po zapoznaniu się z poniższym tekstem, koniecznie zobaczyć na własne oczy przynajmniej kilka z opisywanych mostów – nie przedłużajmy więc zatem i przejdźmy do punktu programu!

#1. Spiralny most Kawazu Nanadaru – Japonia

Ten okrągły most, składa się z dwóch mocno zwiniętych spirali, każda liczy sobie po 1,1 kilometra długości, 80 metrów średnicy i jest jedynym sposobem aby pokonać górski szczyt , ominąć zbocza i dostać się do doliny, która jest zbyt stroma, aby zastosowanie znalazły w niej jakiekolwiek inne rozwiązania architektoniczne.
Zawsze pełna samochodów droga numer 414, pozwala w każdy weekend dostać się tysiącom mieszkańców Tokio do kurortów na półwyspie Izu, gdzie szukają wypoczynku oraz wyciszenia. Jej najbardziej charakterystycznym elementem jest oczywiście spiralny most Kawazu-Nanadaru, który wybudowany został w 1981 roku. Przemieszczanie się po nim wymaga jednak naprawdę ostrożnej jazdy – ograniczenie prędkości wynosi tutaj 30 kilometrów na godzinę, pozwala jednak na dokładniejsze i pełniejsze podziwianie widoków.

12 najbardziej nietypowych mostów na świecie
Autor: Captain76, Licencja: Domena publiczna


Podobne ciekawostki