6 niezapomnianych wycieczek w Bieszczady

Bieszczady to jedne z najpiękniejszych gór w Polsce. Zachwycają malowniczymi, tonącymi w morzu traw połoninami, mieniącymi się w jesiennym słońcu lasami bukowymi, dolinami opuszczonych wsi, w których znaleźć można miejsca po dawnych domach, cerkwiach czy cmentarzach.

Unikalna przyroda Bieszczadów ukształtowała się na skutek odpowiednich warunków klimatycznych oraz wielowiekowej działalności człowieka. Choć dziś góry te są w dużym stopniu bezludne to do czasów powojennych wysiedleń wsi było tu znacznie więcej. Na połoninach i leśnych polanach pasły się stada wołów, a lasy zajmowały znacznie mniejszą powierzchnię. Wędrując po Bieszczadach niemal na każdym kroku natknąć się można na ślady tamtych czasów.

Bieszczady przyciągają turystów o każdej porze roku. Wiosną budzącą się do życia przyrodą, kiedy pierwsze kwiaty wychylają swe główki spod śniegu a na gałęziach pojawiają się pierwsze liście. Latem, dojrzałą zielenią tutejszych lasów i morzem traw na połoninach. Jesienią, barwnymi lasami i nostalgią brązowiejących łąk. Zimą z kolei dalekimi widokami i ośnieżonymi szczytami. Tych widoków nie sposób zapomnieć.

#1. Wielka Pętla czyli przez Tarnicę, Halicz i Rozsypaniec

Koronna bieszczadzka trasa. Przebiega przez najwyższe i najbardziej malownicze partie polskich Bieszczadów. Rozpocząć ją można z Ustrzyk Górnych (wariant dłuższy) lub Wołosatego (wariant krótszy). Większość wycieczki odbywa się odsłoniętymi grzbietami, z których roztaczają się przepiękne widoki. Przy dobrej widoczności zobaczyć stąd można znajdujący się na Ukrainie Pikuj, najwyższy szczyt całych Bieszczadów, a także Połoniny Równą i Borżawę. Podczas wycieczki wyjść można na Tarnicę będącą z kolei najwyższym szczytem polskich Bieszczadów.

6 niezapomnianych wycieczek w Bieszczady
Autor: Anna Śliwa, Licencja: Copyright


Podobne ciekawostki