Festiwale figur lodowych

Nie każdy z nas lubi zimę. Ci co wolą lato mówią, że zima to ponury zimny czas, kiedy jest szaro, brzydko i ponuro i żeby przetrwać trzeba siedzieć w ciepłym domu. Jednakże zima ma dla nas wiele do zaoferowania. Wystarczy wspomnieć wspaniałą możliwość szaleństwa na białym puchu czy długie spacery wśród ośnieżonych drzew.
Nie można też powiedzieć, że zima jest ponura, szara i nudna. Owszem w tym czasie natura nie obdarowuje nas feerią barw, jakie można zobaczyć podczas innych pór roku, jednakże w tym czasie to mróz jest prawdziwym artystom. „Malowane” przez niego na szybach wzory zachwycają każdego i to też dzięki niemu możemy podziwiać wspaniałe zimowe pejzaże.
Nic, więc dziwnego, że ludzie postanowili wykorzystać zimę do tworzenia pięknych, ale za to ulotnych dzieł sztuki. W miastach całego świata organizowane są wspaniałe festiwale figur lodowych. Także i w Polsce coraz liczniej organizowane są takie imprezy. Jedną z najbardziej rozsławionych, a zarazem z najdłuższą jest ta z Poznania. W tym roku odbędzie się już po raz siódmy. Dlatego też, jeśli ktoś z Was będzie w okolicach Świąt Bożego Narodzenia w stolicy Wielkopolski to zachęcam do spaceru po starówce pośród monumentalnych rzeźb, które niesamowitego uroku nabierają wieczorem, gdy są podświetlone. Jednak, jeśli nie możecie przybyć w tym czasie do Poznania to nic straconego, gdyż figury lodowe można oglądać także w innych częściach naszego kraju – przede wszystkim w Olsztynie, Gdyni, Bielsku Białej i wielu innych. Podkreślić należy również fakt, że takie festiwale, niejednokrotnie połączone są z konkursami i przyciągają artystów z całego świata. W ciągu kilku dni tworzą oni te niesamowite dzieła sztuki, które można podziwiać przez kilka zimowych tygodni.

#1. Festiwal rzeźb lodowych w Harbinie

Festiwale figur lodowych
Autor: marlopolis, Licencja: CC BY

Festiwale figur lodowych
Autor: Dayou_X, Licencja: CC-BY-SA

Festiwale figur lodowych
Autor: Dayou_X, Licencja: CC-BY-SA

Festiwale figur lodowych
Autor: Dayou_X, Licencja: CC-BY-SA


Podobne ciekawostki