11 najciekawszych mostów na Wiśle

Czy zastanawialiście się kiedyś, ile jest mostów na największej polskiej rzece, Wiśle? Wbrew pozorom nie jest ich tak dużo. W celu ich policzenia samą Wisłę musimy podzielić na dwa odcinki: do ujścia Przemszy (niewielkiej rzeczki w województwie śląskim) i od jej ujścia. Powyżej ujścia Przemszy Wisła sama w sobie jest małą rzeką, dlatego liczenie mostów na tym odcinku nie ma najmniejszego sensu. Jednak dalej wszystkich przepraw jest już mniej, niż 60. Większość z nich to mosty dla samochodów, 15 to mosty kolejowe, a trzy to łączone mosty kolejowe i drogowe.

Spośród tych wszystkich mostów co najmniej kilka zasługuje na szczególną naszą uwagę i mogą one być ciekawostką turystyczną. Jedenaście wybranych przedstawiamy w rankingu poniżej. Kierujemy się od Krakowa, przez Warszawę, aż do Gdańska. Opisujemy mosty, które mają interesującą konstrukcję, które wyróżniają się walorami estetycznymi, ale też te, które na pierwszy rzut oka niczym nie zachwycają, jednak są inne powody, aby o nich wspomnieć. Zapraszamy do lektury.

#1. Most Kotlarski w Krakowie

Zaczynamy od Krakowa, a w nim od najnowszego mostu, jaki w tym mieście został przerzucony przez Wisłę: mostu Kotlarskiego. Jego budowa na początku tego stulecia była niezbędna, aby usprawnić ruch w centrum miasta, ponieważ przeprawa domknęła tak zwaną drugą obwodnicę śródmiejską. Jak na mosty krakowskie, które generalnie estetycznie się nie wyróżniają, musimy przyznać, że most Kotlarski wygląda całkiem ciekawie. Chociaż nie ukrywamy, że bardzo podobają się nam mosty łukowe. W chwili oddania do użytku w 2001 roku przeprawa ta była największą tego typu konstrukcją w Polsce oraz dwudziestą na świecie.

11 najciekawszych mostów na Wiśle
Autor: Macieias, Licencja: CC-BY-SA

11 najciekawszych mostów na Wiśle
Autor: Tomasz Jarotek, Licencja: CC-BY-SA

11 najciekawszych mostów na Wiśle
Autor: Macieias, Licencja: CC-BY-SA


Podobne ciekawostki