10 ciekawych pomników i rzeźb Europy

Ludzie od wieków prześcigali się w budowaniu najwyższych, najcięższych i najdroższych budowli. To samo tyczyło się pomników i rzeźb, które stawiano zwykle jako wyraz czci dla zasłużonych osób. Im większa była dana rzeźba, tym większy miała wyrażać szacunek do tejże postaci. Dlatego też największe rzeźby w Europie i na świecie przedstawiają postaci religijne, głównie papieża Jana Pawła II oraz samego Chrystusa. Dawniej stawiano też ogromne, monumentalne pomniki przywódców i władców poszczególnych państw lub miast. Był to wyraz ewidentnego ich egocentryzmu, przekonania o własnej wielkości i nieomylności. Jak to było naprawdę – pokazała nam wielokrotnie historia. Mimo to jednak większość rzeźb i pomników w dalszym ciągu stoi i to w całkiem dobrym stanie. Stanowią już zabytki kultury, a mimo to wciąż powstają… jeszcze nowocześniejsze i jeszcze ciekawsze rzeźby. Niemal w każdym mieście europejskim można by wymienić przynajmniej kilka takich pomników, które wyróżniają się wśród pozostałych. Wszystko dlatego, że ludzkość od dawna lubiła pokazywać wielkość poszczególnych państw i władców, a najlepiej zrobić to wykładając pieniądze na wielkie i niekoniecznie potrzebne mieszkańcom inwestycje.

#1. Spire of Dublin, „szpila” w Dublinie

Nowoczesna sztuka zakłada konstruowanie wielkich, monumentalnych budowli, które jednak nie zajmują wiele miejsca powierzchniowo. Dlatego na całym świecie powstają różnego rodzaju iglice czy „szpile”, jak nazywa się te wysokie, spiczasto zakończone rzeźby, które stanowią punkt charakterystyczny jakiegoś placu czy części miasta, ale w zasadzie zostają postawione po to, by upamiętnić jakieś wydarzenie, na przykład kulturowe – wystawę prac rzeźbiarskich, obchody jakiejś okrągłej rocznicy. Taka jest właśnie „Spire of Dublin”, czyli rzeźba w Dublinie w kształcie szpilki. Ma ona aż 120 metrów wysokości!

10 ciekawych pomników i rzeźb Europy
Autor: infomatique, Licencja: CC-BY-SA


Podobne ciekawostki

10 najstarszych gór polskich

Góry polskie to doskonały obiekt naszych podróżniczych zmagań. Wędrówki górskimi szlakami dostarczają wielu niezapomnianych...
10 najstarszych gór polskich