8 rzeczy, z których słynie Brazylia

Brazylia to jeden z największych pod względem powierzchni (piąte miejsce) i liczby ludności krajów świata oraz największy na kontynencie Ameryki Południowej. Sąsiaduje z Argentyną, Boliwią, Gujaną Francuską, Gujaną, Kolumbią, Paragwajem, Peru, Surinamem, Urugwajem oraz Wenezuelą. Do tego Brazylia leży nad Oceanem Atlantyckim, a łączna długość jej wybrzeża wynosi 7491 km.

Kraj odkryty został 22 kwietnia 1500 roku przez portugalskiego żeglarza Pedro Alvareza Cabrala. Nazwa państwa wywodzi się od drzewa brasil, z którego wytwarzano barwnik do farbowania tkanin; ponadto dostarczało twardego drewna.

Najchętniej wybieranym przez turystów miastem jest malowniczo położone Rio de Janeiro ze słynną figurą Chrystusa Odkupiciela. Do innych znanych i często odwiedzanych miast Brazylii należą Belo Horizonte, stolica – Brasilia, Recife, São Paulo, Salvador i Vitória.

Brazylia to także takie znane krainy geograficzne jak Nizina Amazonki (popularnie nazywana Amazonką), Nizina La Platy, Wyżyna Brazylijska (największa kraina geograficzna kraju) i Wyżyna Gujańska.

To tutaj znajduje się jedna z najbardziej znanych i pobudzających naszą wyobraźnię rzek świata – Amazonka. Najwyższym szczytem Brazylii jest wznoszące się na wysokość 2994 m n.p.m. Pico da Neblina na Wyżynie Gujańskiej. Częściowo brazylijskie są także słynne wodospady Iquacu.

Kraj ten to także bogata fauna. Można tu spotkać liczne gatunki ptaków; w tym papugi, hoacyny, kolibry czy tukany. Występują tu małpy szerokonose takie, jak czepiaki, kapucynki czy wyjce. Na terenie Brazylii żyją też gady, np. kajmany i legwany. Z węży charakterystyczne dla tego obszaru są anakondy. Każdy, kto lubi podziwiać różne gatunki ryb będzie miał tu okazję zobaczyć drapieżne piranie, arapaimy, a nawet delfiny słodkowodne. Wśród ssaków, które żyją w Brazylii warto wymienić kapibary, świnie pekari, szczerbaki czy tapiry. Z drapieżników mieszkają tu m.in. jaguary.

Brazylia jednak to nie tylko fauna i flora, ale i kuchnia. Do najbardziej znanych potraw należą vatapó, sarapatel, churrasco, feijoada. Kraj słynie także z kawy, samby, piłki nożnej i radosnych ludzi.

#1. Amazonia

Nazwa wzięła się z opowieści hiszpańskiego konkwistadora Francisca de Orellany, który jako pierwszy człowiek przepłynął w całości rzekę Amazonkę (zaczynając z terytorium dzisiejszego Peru aż do Atlantyku). Amazonia to region na terytorium Ameryki Południowej leżący w dorzeczu Amazonki, która stanowi ważny system komunikacyjny na terenie Niziny Amazonki. Źródło rzeki znajduje się w Andach, a odkrył je Polak – Jacek Pałkiewicz. Większą część terenu Amazonii zajmują lasy deszczowe. Teren jest rajem dla miłośników dziewiczej przyrody. Jeden z dziesięciu znanych nam gatunków na świecie mieszka właśnie tutaj. Żyje tu wiele plemion, które do dziś dnia nie miały styczności z cywilizacją.

8 rzeczy, z których słynie Brazylia
Autor: markg6, Licencja: CC BY


Podobne ciekawostki

Najstarsze browary polskie

Ich historia sięga Oświecenia. Te najbardziej legendarne, kojarzone są z najlepszą marką i wysoką...
Najstarsze browary polskie

8 najgorętszych miejsc świata

Na całym świecie panują bardzo zróżnicowane temperatury powietrza. Na większości obszarów zamieszkanych przez ludzi...
8 najgorętszych miejsc świata