10 największych miast na terenie Koła Podbiegunowego

Na terenie Koła Podbiegunowego, znaleźć możemy co najmniej dziesięć miast, których populacja wynosi minimalnie około trzydzieści tysięcy mieszkańców. Lokalizacja na takiej szerokości geograficznej oznacza, że co najmniej jednego dnia w przeciągu roku, w miastach tych w ogólnie nie wschodzi słońce!
Wszystkie z wybranych przez nas miast znajdują się na terenie Federacji Rosyjskiej lub na obszarze Norwegii. Dla porównania, w najbardziej wysuniętych punktach Ameryki Północnej, na terenie Koła Podbiegunowego, największe miasto liczy sobie zaledwie 4000 mieszkańców (Barrow, Alaska). Należy jednak zauważyć, że klimat w europejskich miastach znajdujących się na północ od Koła Podbiegunowego jest zdecydowanie łagodniejszy niż po drugiej stronie globu.

#10. Kirovsk, Rosja

Ludność: 28639 mieszkańców
Szerokość geograficzna 67 ° 32’N
Kirovsk to miasto leżące w rosyjskim obwodzie Murmańsk, położone na skraju masywu górskiego Khibiny, w niedalekiej odległości od jeziora Bolszoj Vudyavr. Miasteczko to centrum kompleksu wydobywczego, który zajmuje się produkcją aparytu i nefelinu, surowców wykorzystywanych między innymi w przemyśle ciężkim. Znaleźć można tutaj między innymi jeden z najbardziej wysuniętych na północ ogrodów botanicznych.

10 największych miast na terenie Koła Podbiegunowego
Autor: acidka, Licencja: CC BY


Podobne ciekawostki

10 największych miast świata

Atrakcyjne miejsca pracy, prestiżowe uczelnie, możliwość korzystania z dobrze rozwiniętej sieci komunikacyjnej i najnowszych...
10 największych miast świata