14 najbardziej unikatowych wież ciśnień z całego świata

Wieże ciśnień to podwyższone struktury, zawierające na swoim szycie zbiornik wody. Zbudowane muszą być na takiej wysokości, aby zapewnić odpowiednie ciśnienie wody rozprowadzanej siecią wodociągową po najbliższym obszarze. Wiele z takowych wież ciśnień, powstawało w czasie rewolucji przemysłowej, niektóre z nich obecnie zaliczamy do zabytków architektonicznych, które nie mogą zostać zniszczone. Część z nich pozostaje niewykorzystaną, dużą ich liczbę przebudowano jednak na oryginalne mieszkania, ekskluzywne apartamenty, czy też restauracje.

#1. Dom w chmurach, UK

Dom w chmurach to wieża ciśnień zlokalizowana w brytyjskiej miejscowości Thorpeness. Zakończenie jej budowy miejsce miało w 1923 i od tego momentu otrzymywała ona wodę pompowaną z wiatraka Thorpeness. Jej twórcom zależało na poprawie wyglądu standardowych wież tego typu, zbiornik na wodę został więc skrzętnie zabudowany i cała konstrukcja o wiele bardziej przypominać będzie styl jakobiński charakterystyczny na tychże terenach, a szczyt konstrukcji zdaje się unosić nad drzewami.
W 1977 roku funkcjonowanie wieży ciśnień było już niepotrzebne, główna sieć wodociągowa została bowiem podciągnięta do wszystkich domostw, a budynek postanowiono zaadoptować na przestrzeń mieszkalną. W 1979 roku, główny zbiornik wody został usunięty, w celu przekształcenia całej powierzchni w dom. W budynku znajdziemy obecnie pięć sypialni oraz trzy łazienki, 68 schodków pozwalających na dotarcie do najwyższych jego partii oraz 21 metrów wysokości.

14 najbardziej unikatowych wież ciśnień z całego świata
Autor: Vicky Mason, Licencja: CC-BY-SA


Podobne ciekawostki

Korona Polski

Jeśli szukasz ciekawego sposobu na spędzenie wakacji, to poniższy artykuł będzie ciekawą propozycją dla...
Korona Polski