7 nowych cudów świata

Są niepowtarzalne i jedyne w swoim rodzaju. Zachwycają swoim pięknem. Zaskakują genialnością, z jaką zostały stworzone. Zdumiewają niekiedy faktem, że zdołały przetrwać w swej nienaruszonej formie przez długie lata. Budzą szacunek, a niekiedy przestrach. Znajdują się wśród nich zarówno budynki, jak i dzieła natury. Łącznie jest ich siedem i stanowią nie lada atrakcję turystyczną, naukową i badawczą jednocześnie. Rozmieszczone są na różnych obszarach Ziemi. Rok rocznie, odwiedza je tysiące zainteresowanych turystów / gapiów. Z racji na swoją ogromną popularność, są uwieczniane na fotografiach. Opisywane. Głośno komentowane. Zaś wiedza na ich temat, jest przekazywana dalej. Czy już wiecie o czym mowa? Tak, zgadza się. To słynne Siedem Cudów Świata.
Po raz pierwszy, lista tych „unikatów” pojawiła się już w czasach starożytnych. Znajdujące się na niej obiekty, co jakiś czas ulegają wyparciu przez nowe. Powód? – klęski żywiołowe lub też nieubłagany czas, które powodują ich zniszczenie. Do tej pory, wśród najbardziej znanych obiektów tego typu, wymieniano m.in.: Wielki Mur Chiński, Krzywą Wieżę w Pizie czy też Rzymskie Koloseum. W ubiegłym roku, szwajcarska fundacja New7Wonders, stworzyła kolejną tego typu listę. Znalazły się na niej następujące cuda naturalne.

#1. Park Narodowy – Komodo

To jeden ze starszych Parków Narodowych. Znajduje się na obszarze Indonezji. Założony w 1980 roku, jako rezerwat mający dać schronienie największemu gadowi na świecie czyli waranowi z Komodo. Jaszczurka ta należy do gatunku endemicznego, co oznacza, że nie znajdziemy jej nigdzie indziej poza regionem Komodo. Park obejmuje swoim obszarem trzy wyspy: Komodo, Rinca i Padar. Od 1991 roku Park, znajduje się również na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO. Łącznie obejmuje on obszar 132 tys. hektarów. Stanowi tym samym, największy rezerwat morski na świecie.

7 nowych cudów świata
Autor: java tourism, Licencja: CC BY

7 nowych cudów świata
Autor: Kojach, Licencja: CC BY


Podobne ciekawostki

10 największych miast świata

Atrakcyjne miejsca pracy, prestiżowe uczelnie, możliwość korzystania z dobrze rozwiniętej sieci komunikacyjnej i najnowszych...
10 największych miast świata

Mikronacje

Mikronacja, a właściwie słuszniejsza jest angielska nazwa „micronation”, to pojęcie określające niewielkie terytorium, które...
Mikronacje