12 najokazalszych kościołów świata

Kościoły, jako budowle poświęcone bóstwu, od zawsze imponują swoją wielkością i zachwycają wnętrzem. Na przełomie wieków powstało wiele wspaniałych miejsc kultu, które warto zwiedzić. W rankingu na najokazalsze kościoły znalazła się także Polska. W naszym kraju wzniesiono aż 7 budowli, które swoją wielkością przekraczają 100 m. Najwięcej jednak kościołów, które zaskakują wielkością, znajduje się w Niemczech. Trzeba przyznać, że tego typu miejsca cieszą się naprawdę dużym zainteresowaniem turystów. Większość z nich skrywa także interesujące historie i tajemnice.

Warto cofnąć się o kilkanaście wieków wstecz, aby dowiedzieć się, że nie zawsze kościoły stanowiły centralne punkty w planach wycieczek. Tak naprawdę zaczęły powstawać dopiero w IV wieku. Wcześniej rytuały odbywały się w prywatnych gospodach czy kaplicach znajdujących się w katakumbach.

Wybierzmy się zatem na krótką wycieczkę po najokazalszych kościołach świata.

#1. Katedra w Ulm

W południowej części Niemiec, nad Dunajem, znajduje się miasto, które dla większości turystów znane jest z imponującej katedry. Wieża kościelna sięga 161,53 m i obecnie uznawana jest za najwyższą tego typu budowlę na świecie. Jest to zabytkowa gotycka świątynia, która na samym początku służyła kultowi katolickiemu. W okresie reformacji została przejęta przez protestantów i tak pozostało do dziś. Katedra została ukończona w 1890 r., a na jej głównych drzwiach przedstawiono sceny z Księgi Rodzaju. Bogate wnętrze skrywa w sobie m.in. ambonę i tabernakulum ozdobione wysokimi baldachimami, fresk „Sąd Ostateczny”, kaplicę Besseserów z pięknymi witrażami pochodzącymi z XV w., a także witraże ze scenami pasyjnymi.  Turyści mają możliwość wejścia na sam szczyt wieży, skąd rozciąga się niepowtarzalny widok! Na górę prowadzi 768 krętych schodów, ale trudy z pewnością wynagradza przy ładnej pogodzie, widoczność Alp Szwajcarskich.

12 najokazalszych kościołów świata
Autor: OrtegaAnt, Licencja: CC BY


Podobne ciekawostki

10 najgłębszych rzek na świecie

Większość zestawień dotyczących rzek przedstawia ich długość, wielkość dorzecza, ilość dopływów czy szybkość przepływu...
10 najgłębszych rzek na świecie