12 rzeczy, które warto wiedzieć o Alasce

Ostatnia Granica, jak Amerykanie mówią o Alasce to ziemia dzika, niegościnna i zarazem pełna niepowtarzalnego uroku. Kraina niedźwiedzi, tajgi i tundry to z jednej strony wspaniałe krajobrazy i bogactwa naturalne, a z drugiej niesprzyjające warunki do życia. Ten największy stan USA zamieszkuje najmniejsza liczba ludności. Choć panuje tu srogi klimat na alaskańskiej ziemi żyje wielu przedstawicieli świata roślin i zwierząt. Na 6194 m n.p.m. wznosi się najwyższy szczyt Ameryki Północnej; zaliczany do tzw. Korony Ziemi. To tutaj można wyruszyć w rejs jednym z najpiękniejszych szlaków morskich świata Insie Passage. Na Alasce zaobserwujemy zjawisko tzw. białych nocy, kiedy o północy jest tak samo jasno, jak w dzień. Oprócz tego zobaczymy tu czynne wulkany, lodowce i jeziora polodowcowe. W Steward i okolicach Fairbanks można odnaleźć ślady słynnej „gorączki złota”, która spowodowana była odkryciem pod koniec XIX wieku złota nad Klondike. Oczywiście Alaska to wyścigi psich zaprzęgów, podtrzymywana do dnia dzisiejszego kultura Eskimosów i Aleutów oraz lokalne festiwale i wiele innych rzeczy, które czekają na odkrycie.

„Przez Północ do przyszłości” – tak brzmi dewiza tego największego stanu USA, który niezależnie z jakiego kierunku świata obierzemy za cel podróży, będzie na pewno jedną z najwspanialszych przygód życia. Poniżej przedstawiamy 12 rzeczy, które warto wiedzieć o Alasce.

#1. McKinley

Jest to najwyższy szczyt Ameryki Północnej wznoszący się na wysokość 6194 m n.p.m. Wchodzi w skład tzw. Korony Ziemi, czyli najwyższych szczytów poszczególnych kontynentów. Na Alasce znany bardziej jako Denali (jest to tradycyjna indiańska nazwa tego szczytu). Leży w parku narodowym o tej samej nazwie, w Górach Alaska. Jego widok jest czymś niepowtarzalnym nie tylko za sprawą tego, że pokrywa go wieczny śnieg i lodowce, ale i ze względu na jedną z największych na świecie deniwelacji – 5500 m w stosunku do oddalonej o ok. 30 km podgórskiej równiny. Pierwsze wejście na McKinley miało miejsce 7 czerwca 1913 roku.

12 rzeczy, które warto wiedzieć o Alasce
Autor: Unhindered by Talent, Licencja: CC-BY-SA

12 rzeczy, które warto wiedzieć o Alasce
Autor: DenaliNPS, Licencja: CC BY


Podobne ciekawostki