9 rzeczy o Australii, które możesz uważać za „najwspanialsze kłamstwa”, a są prawdą

Australia bywa określana jako „Kraina Nigdy-Nigdy”, ponieważ jak pisała Aeneas Gunn w powieści „My z Nigdy-Nigdy” – „ci, którzy tam żyli i umiłowali ją, nigdy jej dobrowolnie nie opuszczą. Inni znowu, niedostosowani, powiedzą (…), iż ci, którym udało się stamtąd wydostać, przysięgają, że nigdy-nigdy tam już nie wrócą”. Jakby nie patrzeć jest to miejsce niepowtarzalne, poruszające naszą wyobraźnię niezliczonymi opowieściami o tym lądzie oraz będące upragnionym celem podróży ludzi na całym świecie.

„Kraj, tam na dole globusa” kojarzony jest zazwyczaj ze spiekotą, kangurami i czerwoną ziemią nieprzyjaznego outbacku. To właśnie na Czerwonym Lądzie znajduje się Wielka Rafa Koralowa w stanie Queensland – jest największą rafą koralową na świecie, którą można zobaczyć nawet z kosmosu. Na 335 m wysokości wznosi się Ayers Rock – święta skała Aborygenów, jedno z najbardziej rozpoznawalnych dzieł natury na świecie. Australia to również miejsce, w którym ku zaskoczeniu wielu osób wprowadzono narciarstwo jako sport wcześniej niż w Austrii czy Szwajcarii. Od 1 maja 1928 roku, kiedy pierwszy lekarz odleciał samolotem na pierwsze wezwanie chorego istnieje tu tzw. Królewska Służba Latającego Doktora, w skrócie nazywana Latającymi Lekarzami.

To tylko nieliczne z licznych osobliwości Australii. Poniżej zestawienie 9 „najwspanialszych kłamstw” o Czerwonym Lądzie, które nimi nie są. Oto one:

#1. Antybohater australijskim bohaterem, czyli hersz Kelly

Ned Kelly to nikt inny jak najbardziej znany tzw. bushrangers, czyli australijski czarny charakter. Był bandytą, który zawisł na szubienicy w 1880 roku. Wcześniej razem ze swoją bandą o nazwie Kelly Gang dokonywał licznych napadów rabunkowych. Przez wielu Australijczyków postrzegany był jednak jako ofiara systemu, tuż przed jego śmiercią zbierano podpisy przeciwko egzekucji. To właśnie jego losy przedstawia pierwszy na świecie pełnometrażowy film fabularny z 1905 roku oraz m.in. produkcja z 2003 roku „Ned Kelly” z Heathem Ledgerem. Ponadto znany australijski malarz i grafik Sidney Nolan poświęcił bushrangersowi serię obrazów, która przeszła do historii jako jeden z najbardziej słynnych cykli obrazów tego artysty.

9 rzeczy o Australii, które możesz uważać za „najwspanialsze kłamstwa”, a są prawdą
Autor: Looking Glass, Licencja: CC-BY-SA


Podobne ciekawostki