9 opuszczonych wysp, na których czas się zatrzymał

Niektóre z wysp znajdujące się w poniższym zestawieniu, wykorzystywane były dla celów wojskowych, na niektórych powstały jedynie pojedyncze budowle, na jeszcze innych ludzkość zamieszkiwała przez wiele kolejnych stuleci. Z upływem czasu, utraciły one jednak swoją strategiczną pozycję, dotknięte zostały kataklizmami naturalnymi, przeprowadzano na nich próbny nuklearne, czy też chęć kontaktu z cywilizacją wyrażana przez rdzennych mieszkańców sprawiły, że obecnie są one niezaludnione. Przyglądając im się z bliska mamy wrażenie, tak jakby czas na nich się zatrzymał – domy, ulice i pozostała zabudowa stoją na nich nietknięte od dziesięcioleci.

#1. Hirta, Szkocja

Hirta jest jedną z największych wysp w archipelagu Św. Kilda, przy zachodnim wybrzeżu Szkocji. Wyspa była nieprzerwanie zamieszkana przez ostatnie dwa tysiące lat, populacja jednak nigdy nie przekroczyła 180 mieszkańców (po roku 1851, wynosiła maksymalnie 100 osób). Wszystkie osoby znajdujące się na wyspie zostały z niej ewakuowane w roku 1930, ze względu na czynniki zewnętrzne, szalejące choroby i brak bezpośredniego kontaktu z cywilizacją.
Obecnie, tymczasowymi mieszkańcami wyspy są pracownicy ochrony, osoby zajmujące się konserwacją budynków, naukowcy oraz wolontariusze, którzy przebywają na jej obszarze w czasie wakacji

9 opuszczonych wysp, na których czas się zatrzymał
Autor: Otter, Licencja: CC-BY-SA

9 opuszczonych wysp, na których czas się zatrzymał
Autor: Otter, Licencja: CC-BY-SA


Podobne ciekawostki