11 miejsc, które warto zobaczyć w San Francisco

Jeśli w najbliższym czasie planujecie podróż do Stanów Zjednoczonych, koniecznie powinniście dopisać do trasy swojej wycieczki San Francisco. I chociaż USA wydaje się być krajem, w którym największe atrakcje to te przyrodnicze, to jednak znajdzie się przynajmniej kilka miast, jakich pominięcie w trakcie urlopu byłoby co najmniej błędem, jeśli nie grzechem. San Francisco z całą pewnością do nich należy.

Dlaczego? Po pierwsze jest malowniczo położone. Z trzech stron otoczone jest wodą: na zachodzie jest to Ocean Spokojny, a na północy i wschodzie akwen Zatoki San Francisco. Po drugie jet to miasto wbrew pozorom małe, dlatego zwiedzanie nie zajmie nam dużo czasu. Jego ludność nie przekracza miliona mieszkańców (prędzej porównamy je z Krakowem, niż z Paryżem), ale jeszcze ważniejsze jest to, że jest miastem bardzo skondensowanym. Wreszcie po trzecie jest to miasto wielu ciekawostek architektonicznych i urbanistycznych. Chociaż sama zabudowa nie jest stara (na początku XX San Francisco zostało nawiedzone przez potężne trzęsienie ziemi, po którym miasto trzeba było wznieść od nowa), to bardziej będzie nam ono przypominało ośrodek europejski, niż amerykański. Przynajmniej my mieliśmy takie wrażenie odwiedzając to najładniejsze (bo nie największe) miasto Stanów Zjednoczonych.

A gdy już będziecie na miejscu, nie zapomnijcie o kilku obowiązkowych punktach zwiedzania. Prezentujemy je na kolejnych stronach.

#1. Alcatraz

Zaczniemy od jednej z najbardziej znanych atrakcji San Francisco. Wyspa Pelikanów położona jest przy wejściu do zatoki nazywającej się tak samo, jak miasto, które opisujemy. Kiedyś miała duże znaczenie strategiczne, bo broniła okolicy przed inwazją od strony morza. Taka już Stanom Zjednoczonym w tym miejscu dawno nie zagraża, dlatego bazę wojskową zamieniono na więzienie. Działało ono do lat sześćdziesiątych poprzedniego stulecia, uchodziło za jedno z cięższych w USA, a przede wszystkim za te, z którego nie można uciec. Zresztą przewinęło się przez nie wielu znanych więźniów, w tym Al Capone. Teraz Alcatraz jest udostępnione do zwiedzania, a każdy, kto przyjedzie do San Francisco, nie powinien odmówić sobie przyjemności jego zobaczenia. A jeśli nie planujecie w najbliższym czasie takiej wycieczki, polecamy obejrzeć jednosezonowy serial o wszystko mówiącym tytule „Alcatraz”.

11 miejsc, które warto zobaczyć w San Francisco
Autor: brianandjaclyn, Licencja: CC BY

11 miejsc, które warto zobaczyć w San Francisco
Autor: Benson Kua, Licencja: CC-BY-SA

11 miejsc, które warto zobaczyć w San Francisco
Autor: mariosp, Licencja: CC-BY-SA


Podobne ciekawostki

Mikronacje

Mikronacja, a właściwie słuszniejsza jest angielska nazwa „micronation”, to pojęcie określające niewielkie terytorium, które...
Mikronacje