8 różowych jezior świata

Przyroda, szum wiatru, spokojne wody jeziora mieniące się różnymi kolorami – niebieski, zielony… A co, jeśli woda jest różowa? Tak, tak – jest kilka takich miejsc na świecie gdzie woda przybiera kolor inny niż zwykle. Różowe lub czerwone zabarwienie wody zazwyczaj spowodowane jest zasoleniem lub obecnością glonów produkujących pigment. Ten niekonwencjonalny krajobraz przyciąga coraz więcej turystów i fotografów. Prezentujemy 8 różowych jezior, które spotkać można w różnych miejscach naszej planety.

#1. Jezioro Hillier

Hillier to jezioro znajdujące się na wyspie Middle u wybrzeży Australii Zachodniej. Do tej pory nie wyjaśniono dlaczego woda w tym jeziorze zabarwiona jest na różowo. Hipoteza mówiąca o obecności glonów wytwarzających czerwony barwnik nie potwierdziła się. Barwa wody jest stała, nie zmienia się nawet po nabraniu wody do pojemnika. Jezioro ma charakter solankowy i przez kilka lat wydobywano z niego sól.

8 różowych jezior świata
Autor: Sam Abell /National Geographic Image Collection, Licencja: CC BY


Podobne ciekawostki

10 największych miast świata

Atrakcyjne miejsca pracy, prestiżowe uczelnie, możliwość korzystania z dobrze rozwiniętej sieci komunikacyjnej i najnowszych...
10 największych miast świata