5 największych twierdz świata

Przenieśmy się na chwilę do przeszłości. Do czasów, w których budowanie ogromnych twierdz, było oznaką potęgi. Wiele z nich zachowało się do dziś w nienagannym stanie i cieszą się niezwykłą popularnością, nie tylko wśród miłośników historii. Niektóre niestety uległy zniszczeniom w czasach wojny i aktualnie istnieje możliwość zwiedzania jedynie ich ruin.

Nie jest istotne w jakim stanie budowle zachowały się do XXI wieku. Najciekawsze są zawsze historie, które kryją w sobie ich mury. Każda z nich pełniła niezwykle ważną funkcję obronną, stawiając opór przeciwnikom i ratując tysiące istnień. Warto poznać tajemnice choć kilku największych twierdz świata.

#1. Twierdza Pietropawłowska w Petersburgu

Twierdza to najstarsza budowla w mieście. Jej założycielem był car Piotr I Wielki, który wzniósł ją w celu obrony przed najazdem Szwedów podczas Wojny Północnej. Powstała w 1703 r. na Wyspie Zajęczej. Do wnętrza twierdzy można przedostać się przez jedną z dwóch bram: Bramę Piotrowską lub Bramę Newską. W latach 1712 – 1733 na jej terenie wzniesiono sobór św. Piotra i Pawła, który dziś uznawany jest za jedną z najokazalszych budowli ze względu na swoją 122 metrową iglicę. W jego wnętrzu znajdują się krypty rosyjskich monarchów. Twierdza odgrywała znaczącą rolę polityczną, gdyż do 1917 r. pełniła funkcję więzienia politycznego. Była miejscem przetrzymywania takich ważnych osobistości jak: Tadeusz Kościuszko, Julian Ursyn Niemcewicz, Fiodor Dostojewski czy Lew Trocki.

5 największych twierdz świata
Autor: Dominic Sayers, Licencja: CC BY


Podobne ciekawostki