10 rzeczy, które warto wiedzieć o Andach

Andy są potężnym systemem górskim ciągnącym się wzdłuż zachodnich granic Ameryki Południowej. Ich łączna długość to ponad 9 000 km, natomiast szerokość to 200 – 800 km. Najwyższym szczytem jest tu Aconcagua wznosząca się na wysokość 6 960 m n.p.m. Na ich terenie leży aż 7 państw.

To obszar o ogromnej różnorodności klimatu, świata roślin i zwierząt oraz kultur. Mówiąc o Andach nie można zapomnieć o Rzymianach Ameryki Południowej, czyli rdzennych mieszkańcach tych gór – Inkach. Kolebka ich kultury to okolice największego wysokogórskiego jeziora na Ziemi – Titicaca. Najbardziej znani są na świecie z monumentalnych budowli kamiennych, systemu dróg oraz z kalendarza.

Poniżej przedstawiam „10 rzeczy, które warto wiedzieć o Andach”

#1. Aconcagua

Jest to najwyższy szczyt Andów wznoszący się na wysokość 6 960 m n.p.m. W języku Indian Keczua Acconcahuac to Kamienny Strażnik. Leży w południowej części tego pasma górskiego, na terenie Argentyny. Pokryta jest wiecznym śniegiem i lodowcami. Pierwsze udokumentowane wejście miało miejsce w 1897 roku. Szczyt zdobył wówczas Matthias Zurbriggen ze Szwajcarii. W 1934 roku na Aconcaguę wyruszyła pierwsza polska wyprawa. W jej składzie znaleźli się: Stefan Daszyński, Konstanty Jodko-Narkiewicz, Stefan Osiecki i Wiktor Ostrowski. To właśnie ta ekipa wytyczała drogę od wschodniej strony przez lodowiec, którą nazwano Lodowcem Polaków. Uważana za kluczowy etap treningu dla ekip, które chcą zaatakować Mount Everest.

10 rzeczy, które warto wiedzieć o Andach
Autor: David, Licencja: CC BY

10 rzeczy, które warto wiedzieć o Andach
Autor: desbiens_jean, Licencja: CC BY


Podobne ciekawostki

Mikronacje

Mikronacja, a właściwie słuszniejsza jest angielska nazwa „micronation”, to pojęcie określające niewielkie terytorium, które...
Mikronacje