10 najsłynniejszych jarmarków bożonarodzeniowych w Europie

Korzeni pierwszych jarmarków bożonarodzeniowych na terenie Europy trzeba szukać w XIII- wiecznej Austrii i XIV-wiecznych Niemczech. Pierwszy z nich w Wiedniu datowany jest na 1294 rok. Jednym z najsławniejszych i najstarszych jest jarmark w Dreźnie. Jego historia sięga 1434 roku, a obecnie każdego roku przyciąga ponad dwa mln turystów.

Dziś z jarmarkami bożonarodzeniowymi można spotkać się w wielu krajach. Do największych należą te z Augsburga, Berlina, Frankfurtu, Kolonii, Stuttgartu, Wiednia, Salzburga, Einsiedeln, Bremgarten czy Bozen. Pod względem ich ilości oraz popularności bezwzględnym numerem jeden jeśli chodzi o kraj są Niemcy.

Powstanie tradycji jarmarków bożonarodzeniowych ma związek z obchodami świąt Bożego Narodzenia w czasie Adwentu. Zazwyczaj mają miejsce na ulicach i placach starych części miast. W trakcie ich trwania pojawiają się liczne i kolorowe stragany; a na nich m.in. piękne ozdoby świąteczne, zabawki, książki, rękodzieło czy lokalne pyszności. Będąc na jarmarkach bożonarodzeniowych trzeba oczywiście spróbować np. kandyzowanych migdałów, świątecznych ciasteczek, pieczonej kiełbasy czy wypić popularnego grzanego wina.

Jarmarki to także okazja, aby poczuć prawdziwą atmosferę i magię świąt. Mają miejsce koncerty, przedstawienia i prezentacje szopek bożonarodzeniowych. W wielu miastach Europy w trakcie ich trwania organizowanych jest szereg imprez towarzyszących, które przyciągają nie tylko miejscowych, ale i rzesze turystów.

Również w Polsce organizowane są jarmarki bożonarodzeniowe, do najbardziej znanych należą te z Wrocławia, Krakowa i Warszawy.

#1. Bruksela, Belgia

Jarmark bożonarodzeniowy Brussels Winter Wonders w Brukseli jest jednym z najbardziej znanych w Belgii. Na jego terenie znajduje się 240 domków, w których znajdziemy m.in.: wyjątkowe prezenty, piękne dekoracje świąteczne czy posmakujemy lokalnych specjałów z belgijską czekoladą na czele. Oczywiście grzechem jest nie spróbować napojów takich, jak grzane wino o nazwie glögg czy glühwein. Każdy kto tu przyjedzie będzie miał też okazję podziwiania ulicznych artystów czy wysłuchania pięknie śpiewających chórów.
Gdzie? Pomiędzy Bourse, Grand Place, Place Sainte Catherine i Marché Aux Poisons
Kiedy? 30 XI 2012 – 6 I 2013
Więcej informacji na stronie: www.winterwonders.be

10 najsłynniejszych jarmarków bożonarodzeniowych w Europie
Autor: Eoghan OLionnain, Licencja: CC-BY-SA

10 najsłynniejszych jarmarków bożonarodzeniowych w Europie
Autor: Rich B-S, Licencja: CC BY


Podobne ciekawostki